Novinky Tlačové správy a stanoviská 8.12.2020

Už si nemôžeme dovoliť strácať čas, tvrdia experti zo zamestnávateľských združení. Prichádzajú s detailne prepracovaným plánom obnovy v oblasti digitalizácie  

Experti zo zamestnávateľských združení a digitálnych platforiem ako prví predstavili detailné návrhy s účinnou podporou digitálnej transformácie Slovenska z prostriedkov Fondu obnovy a odolnosti EÚ.

Prezident IT Asociácie Slovenska (ITAS) Emil Fitoš dokument pod názvom Digitalizácia v Pláne obnovy a odolnosti Slovenskej republiky – Návrh expertov pôsobiacich v zamestnávateľských združeniach a digitálnych platformách predstavil aj odbornej verejnosti na medzinárodnej IT konferencii ITAPA 2020.

„Tento dokument by mal slúžiť ako odborné odporúčanie od ľudí z praxe pre slovenský Plán obnovy, preto sú jeho súčasťou nielen detailné analýzy a expertízy, ale aj konkrétne ukážky riešení problémov, s ktorými sa firmy naozaj stretávajú,“ uviedol Emil Fitoš.

Experti sa v dokumente zamerali na rozpracovanie reforiem a investícií do digitálnej transformácie verejnej správy, konektivity, digitalizácie a transformácie slovenských podnikov, inovácií produktov a služieb a podpory inovatívnych firiem, zvyšovaniu digitálnych zručností a ekologizácie digitálneho sektora.

Dodal, že autori dokument zaslali najvyšším vládnym predstaviteľom a do rúk ho dostali aj členovia ekonomického krízového štábu. „Chceme dať politikom, kompetentným úradníkom, verejnosti, ale aj médiám najavo, že táto téma nesmie byť odsunutá na vedľajšiu koľaj. Keď sa jej nezačneme venovať s plnou vážnosťou, hrozí, že na reformy nám ostane veľmi málo času, alebo ich nerozbehneme vôbec,“ obáva sa Fitoš.

6 kľúčových investičných oblastí

Experti sa v dokumente zamerali na rozpracovanie reforiem a investícií do digitálnej transformácie verejnej správy, konektivity, digitalizácie a transformácie slovenských podnikov, inovácií produktov a služieb a podpory inovatívnych firiem, zvyšovaniu digitálnych zručností a ekologizácie digitálneho sektora.

Táto téma nesmie byť odsunutá na vedľajšiu koľaj. Keď sa jej nezačneme venovať s plnou vážnosťou, hrozí, že na reformy nám ostane veľmi málo času, alebo ich nerozbehneme vôbec.

„Digitálna transformácia rôznych odvetví ekonomiky a spoločnosti sa pri súčasnej úrovni digitálnych zručností pracovníkov v priemysle, učiteľov na školách a študentov môže ukázať ako neriešiteľný problém. Digitálne zručnosti sú totiž nutnou podmienkou rozvoja a modernizácie krajiny,“ prízvukoval prvý viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov a ITAS Mário Lelovský.

Slovensko na chvoste EÚ v konkurencieschopnosti priemyslu

Experti zo zamestnávateľských združení s takto detailným rozpracovaním konkrétnej témy z Plánu obnovy prichádzajú ako prví a sú presvedčení, že je najvyšší čas viesť o tejto téme aktívnu diskusiu. „Verím, že naším spoločným cieľom je dospieť ku kvalitnému návrhu slovenského Plánu obnovy, ktorý si Slovenská republika dokáže obhájiť aj pred Európskou komisiou. Nikto nechce, aby sme ho stále dostávali späť na prepracovanie,“ skonštatoval prezident ITAS.

Podľa európskych štatistík Slovensko podporuje svoje firmy menej ako iné štáty EÚ, vrátane susedných krajín, napriek tomu sa v aktuálnom znení slovenskej verzie Plánu obnovy s podporou firiem nepočíta. Tým sa ešte viac prehĺbi nevýhodné postavenie slovenských podnikov v európskom konkurenčnom prostredí.

Tieto faktory nemožno ignorovať, keďže v slovenskom priemysle pracuje vyše 30 % zamestnancov. Napriek tomu produktivita práce na jedného zamestnanca u nás predstavuje len 50 % priemeru eurozóny a vo svetovom rebríčku konkurencieschopnosti priemyslu sme až na 53. mieste a na chvoste EÚ.

Doplňujúce informácie


Autori dokumentu (v abecednom poradí): Emil Fitoš, Mário Lelovský, Martina Maláková, Martin Morháč, Peter Prónay, Júlia Steinerová.

Pôsobia ako experti v zamestnávateľských združeniach a v digitálnych platformách:

Republiková únia zamestnávateľov
IT Asociácia Slovenska
Priemyselný inovačný klaster
Industry4UM
Národná koalícia pre digitálne zručnosti a povolania Slovenskej republiky
Slovenské centrum pre výskum umelej inteligencie
Slovenské centrum digitálnych inovácií

Dokument je dostupný TU https://bit.ly/3mNiG5j

 

Komentovať

Ďalšie Aktuality

10. ročník IT Fitness Testu bol rekordný, zapojilo sa doň takmer 45-tisíc ľudí

Čítaj viac

Varšavský digitálny summit 2021: Digitalizácia je pre strednú a východnú Európu kľúčom k úspechu

Čítaj viac

SLEDUJTE NAŽIVO: CEE Digital Summit Warsaw 2021

Čítaj viac

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.