Vzdelávanie

Moderné vzdelávanie je jedným z najdôležitejších predpokladov na úspešnú digitálnu transformáciu našej spoločnosti. Venujeme sa mu v niekoľkých projektoch.

6
Aktívnych projektov
83 členov
Digitálnej koalície v roku 2020
01.

AISlovakIA – centrum pre výskum umelej inteligencie

Slovenské centrum pre výskum umelej inteligencie AISlovakIA (pôvodne Slovak.AI) bolo založené v roku 2019 ako platforma pre excelenciu v umelej inteligencii a platforma prepájajúca študentov, výskumníkov, podnikateľov, učiteľov, investorov a všetkých ďalších, ktorí sa zaujímajú o umelú inteligenciu, profesionálne a/alebo z nadšenia z úžasného potenciálu, ktorý umelá inteligencia prináša. Na jeho vzniku participovali Fakulta informatiky a informačných technológií STU, ITAS a Americká obchodná komora na Slovensku. Slovak.AI je neutrálnou, nezávislou a neziskovou platformou, ktorej ambíciou je rozvíjať excelenciu a spájať expertov a záujemcov o umelú inteligenciu. V súčasnosti sa do jeho aktivít zapája 23 firiem, 5 univerzít a 2 výskumné ústavy.

Viac o Slovak.AI

Fakty a ciele

01.

Prepájame jednotlivcov, výskumné a záujmové skupiny a aj organizácie a IT spoločnosti.

02.

Prepájame akademický, súkromný a verejný sektor, vytvárame partnerstvá smerujúce k využívaniu a vylepšovaniu umelej inteligencie.

03.

Snažíme sa ukázať, že na Slovensku je priestor pre kreatívnych ľudí a spoločnosti, ako rásť s umelou inteligenciou.

04.

Veríme, že umelá inteligencia zásadným spôsobom zmení naše životy.

02.

Digitálna koalícia

Digitálna koalícia – Národná koalícia pre digitálne zručnosti a povolania Slovenskej republiky vznikla v septembri 2017 na základe iniciatívy Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a IT Asociácie Slovenska. Mobilizuje organizácie a inštitúcie pre spoločný postup pri riešení nedostatku digitálnych zručností a spája partnerov zo štátneho, súkromného, neziskového a akademického sektora v úsilí pripraviť občanov Slovenska všetkých vekových kategórií na prácu a život v nastupujúcej digitálnej ekonomike. Základným princípom Digitálnej koalície je iniciatíva, v rámci ktorej si členovia stanovujú dobrovoľné záväzky na zlepšenie úrovne digitálnych zručností na Slovensku a následne spolupracujú na ich plnení. Členstvo v Digitálnej koalícii je pre každého člena dobrovoľné a bezplatné. Viac informácií nájdete na webe www.digitalnakoalicia.sk. Digitálna koalícia má k dnešnému dňu 83 členov, ktorí spolu deklarovali 232 záväzkov k zlepšeniu digitálnej konkurencieschopnosti Slovenska. Novými členmi koalície sa stali a svoje záväzky deklarovali:

Web Digitálnej koalície

Fakty a ciele

01.

Mobilizuje organizácie a inštitúcie pre spoločný postup pri riešení nedostatku digitálnych zručností.

02.

Spája partnerov zo štátneho, súkromného, neziskového a akademického sektora v úsilí pripraviť občanov Slovenska všetkých vekových kategórií na prácu a život v nastupujúcej digitálnej ekonomike.

03.

Členovia Digitálnej koalície si stanovujú dobrovoľné záväzky na zlepšenie úrovne digitálnych zručností na Slovensku a spolupracujú na ich plnení.

04.

Členstvo v Digitálnej koalícii je pre každého člena dobrovoľné a bezplatné.

03.

Digitálne talenty pre Moldavsko – Slovensko pre talenty: Program pracovnej mobility absolventov IKT odborov medzi Slovenskom a Moldavskom

Projekt je financovaný z prostriedkov EÚ vďaka podpore Fondu pre azyl, migráciu a integráciu v rámci iniciatívy Migration Partnership Facility (MPF). Na Slovensku je realizovaný EMA – Development and Mobility Agency v spolupráci s Národnou koalíciou pre digitálne zručnosti a povolania SR – Digitálnou koalíciou a IT Asociáciou v Moldavsku (ATIC). Partnermi zo súkromného sektora sú ESET, Orange Slovensko a Orange Moldavsko. Inštitucionálnu podporu poskytujú Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Moldavská technická univerzita (TUM) a Ministerstvo hospodárstva a infraštruktúry Moldavskej republiky. Projekt sa začal realizovať v júli 2021, oficiálne bol spustený v septembri 2021 a potrvá až do februára 2024. Celková dĺžka a udržateľnosť projektu je 32 mesiacov. Projekt podporí: • 50 moldavských absolventov a študentov IKT odborov. Ponúkne im 12-mesačné zamestnanie alebo 3-mesačnú stáž v popredných IKT spoločnostiach na Slovensku. • Rozvoj Moldavska prostredníctvom reintegrácie úspešných absolventov programu po ich návrate do Moldavska. • Transfer vysoko žiadaných znalostí a expertízy do moldavského IKT sektora. • Rozvoj podnikania a budovanie vzťahov medzi súkromnými spoločnosťami oboch krajín. • Vytvorenie verejno–súkromných partnerstiev a vzdelávacej platformy Digitálna akadémia. • Zdieľanie skúseností počas implementácie schémy a politík pracovnej mobility zameraných na prilákanie talentov.

Fakty a ciele

01.

Rozvoj spolupráce medzi Slovenskom a Moldavskom v oblasti migrácie pracovnej sily.

02.

Podpora hospodárskej výmeny medzi IKT sektormi oboch krajín.

03.

Podpora mladých moldavských talentov pri naštartovaní ich kariéry v IKT sektore.

04.

Podporovať rozvoj Moldavska vďaka opätovnému začleneniu úspešných absolventov na trh práce (alebo do nádejných start-upov) po ich návrate domov

05.

Výmena skúsenosti a hľadanie najvhodnejších postupov v súvislosti s nasadením programu riadenej migrácie pracovnej sily a politík zameraných na prilákanie migrantov.

04.

IT Fitness Test

V roku 2022 sa začal už 11. ročník najväčšieho testovania IT zručností na Slovensku a v krajinách V4. Tento rok sa budú môcť otestovať žiaci a študenti v Česku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku, test je dostupný aj v angličtine. Po rekordnom IT Fitness Teste 2021, do ktorého sa iba na Slovensku zapojilo viac ako 50-tisíc ľudí, sa 11. ročník IT Fitness Testu vďaka podpore Vyšehradského fondu rozširuje do krajín V4. Okrem slovenčiny bude test po prvýkrát v histórii dostupný aj v češtine, maďarčine a poľštine, bonusom bude anglická verzia. Test je pre každého dostupný bezplatne na novom webe itfitness.eu. IT Fitness Test je najrozsiahlejším testovaním IT zručností na Slovensku, počas desiatich ročníkov sa do testovania zapojilo viac ako 300-tisíc respondentov. Rozšírenie do krajín V4 je možné vďaka podpore Vyšehradského fondu. Partnermi 11. ročníka sú Microsoft, Eset - Bezpečne na nete a IKEA.

Vyskúšajte si test na vlastnej koži

Fakty a ciele

01.

Najväčšie testovanie IT zručností na Slovensku a v krajinách V4 - až 300-tisíc respondentov počas 10 ročníkov.

02.

Učí širokú verejnosť, ako rozpoznávať hoaxy a online hrozby.

03.

Poskytuje plastický obraz o našich skutočných IT schopnostiach a zručnostiach.

04.

Pomáha žiakom a študentom v zlepšovaní ich znalostí o IT a zlepšuje ich orientáciu vo svete sociálnych médií.

05.

Kry-sa! 2019

Vďaka rozvoju digitálnych technológií, ich dostupnosti a konektivite sa internet stal bežnou súčasťou našich životov. Napriek tomu, že ponúka množstvo zaujímavých a užitočných služieb, už dávno nie je bezpečným miestom a jeho užívateľom dnes hrozia mnohé riziká. Úroveň povedomia o kybernetických hrozbách, ale aj spôsoboch, ako im predchádzať a chrániť sa pred nimi, je na Slovensku stále pomerne nízka. IT Asociácia Slovenska (ITAS) v spolupráci s partnermi so súkromného a verejného sektora a s podporou Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu SR sa preto rozhodla znovu oživiť projekt Kry sa! zameraný na zvýšenie povedomia v oblasti internetovej bezpečnosti, najmä u najviac rizikových skupín – ako sú deti, seniori či menšie firmy a organizácie. #kry-sa predstavuje spoľahlivú informačnú a komunikačnú platforma pre všetkých, ktorí sa potrebujú zorientovať v oblasti informačnej bezpečnosti a hľadajú pomoc. Partnermi projektu sú Slovak Business Agency, ZMPS, AT&T, Orange, Tatra banka, Soitron, Cisco, mediálnym partnerom je portál Podnikajte.sk.

Web Kry-sa! 2019

Fakty a ciele

01.

Kry sa! je tu pre všetkých, ktorí hľadajú informácie o internetových rizikách alebo potrebujú pomoc v boji s kyberzločinom.

02.

Projekt je zameraný na zvýšenie povedomia o kybernetickej bezpečnosti.

03.

Je určený najmä pre najohrozenejšie skupiny používateľov internetu, ako sú deti, seniori či malí a strední podnikatelia a neziskové organizácie.

04.

Okrem webstránky budú súčasťou projektu nadväzujúce aktivity, ako rôzne edukatívne iniciatívy na školách, školenia, workshopy či webináre vedené skúsenými expertmi z oblasti kyberbezpečnosti.

06.

Spoločné študijné programy Ukrajina│Slovensko

Projekt vznikol v roku 2017 ako spolupráca členov Digitálnej koalície — Vysokej školy manažmentu a ekonómie verejnej správy v Bratislave a IT Asociácie Slovenska. Spoločný slovensko-ukrajinský magisterský študijný program je reakciou na aktuálne potreby spoločnosti a splneným záväzkom VŠEMvs na jej pôsobenie v Digitálnej koalícii Slovenska. V roku 2021 sa začal už jeho 4. ročník.

Fakty a ciele

01.

Rozbehli sme úspešný a zároveň veľmi komplikovaný projekt, ktorý nemá na Slovensku obdobu. Prebieha už jeho 3. ročník.

02.

Ide o vzorový príklad riadenej a kvalitnej pracovnej mobility a bez negatívnych reakcií zo strany verejnosti či médií.

03.

Pomáhame riešiť kritickú situáciu s personálnymi kapacitami v slovenskom IT sektore ako aj na IT pracoviskách v ostatných odvetviach (bankový sektor).

04.

Projekt organizovaný pod záštitou Digitálnej koalície má podporu vlády SR, konkrétne Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ako aj slovenskej ambasády v Kyjeve.

Súvisiace články

(VIDEO) Začína sa projekt Digitálny žiak: vďaka poukážkam na nákup IT techniky si žiaci a študenti budú zlepšovať digitálne zručnosti

Čítaj viac

(VIDEO) Mário Lelovský pre Startitup: Slovensko kašle na svoje talenty, zmeny nerobíme, vysávajú nás iné krajiny

Čítaj viac

(VIDEO) Mário Lelovský v rozhovore pre TV JOJ: Musíme naberať nové zručnosti, inak nebudeme pripravení na digitálnu dobu

Čítaj viac

Táto stránka používa cookies

Súbory cookie používame na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránok, na poskytovanie funkcií sociálnych médií a na vylepšenie a prispôsobenie obsahu a reklám. Viac o cookies

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.