Vzdelávanie

Moderné vzdelávanie je jedným z najdôležitejších predpokladov na úspešnú digitálnu transformáciu našej spoločnosti. Venujeme sa mu v niekoľkých projektoch.

5
Aktívnych projektov
67 členov
Digitálnej koalície po 14. 2. 2019
01.

Digitálna koalícia

Digitálna koalícia – Národná koalícia pre digitálne zručnosti a povolania Slovenskej republiky vznikla v septembri 2017 na základe iniciatívy Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a IT Asociácie Slovenska. Mobilizuje organizácie a inštitúcie pre spoločný postup pri riešení nedostatku digitálnych zručností a spája partnerov zo štátneho, súkromného, neziskového a akademického sektora v úsilí pripraviť občanov Slovenska všetkých vekových kategórií na prácu a život v nastupujúcej digitálnej ekonomike. Základným princípom Digitálnej koalície je iniciatíva, v rámci ktorej si členovia stanovujú dobrovoľné záväzky na zlepšenie úrovne digitálnych zručností na Slovensku a následne spolupracujú na ich plnení. Členstvo v Digitálnej koalícii je pre každého člena dobrovoľné a bezplatné. Viac informácií nájdete na webe www.digitalnakoalicia.sk. Digitálna koalícia má už 67 členov, ktorí spolu deklarovali 208 záväzkov.

Web Digitálnej koalície

Fakty a ciele

01.

Mobilizuje organizácie a inštitúcie pre spoločný postup pri riešení nedostatku digitálnych zručností.

02.

Spája partnerov zo štátneho, súkromného, neziskového a akademického sektora v úsilí pripraviť občanov Slovenska všetkých vekových kategórií na prácu a život v nastupujúcej digitálnej ekonomike.

03.

Členovia Digitálnej koalície si stanovujú dobrovoľné záväzky na zlepšenie úrovne digitálnych zručností na Slovensku a spolupracujú na ich plnení.

04.

Členstvo v Digitálnej koalícii je pre každého člena dobrovoľné a bezplatné.

02.

IT Fitness Test

IT Fitness Test je najrozsiahlejším testovaním IT zručností na Slovensku, počas ôsmich ročníkov sa do testovania zapojilo viac ako 200-tisíc respondentov. V roku 2019 test vyplnilo 25-tisíc žiakov, študentov a učiteľov zo základných, stredných a vysokých škôl, ale zapojili sa aj tí, ktorí si chceli preveriť svoje digitálne zručnosti. Test si môže vyskúšať každý zvedavec z pohodlia domova na webe www.itfitnesstest.sk. Test nie je určený itečkárom, ale širokej verejnosti. Po ukončení každý respondent získa certifikát s hodnotením, na aké percento v teste uspel. Výsledky testu z roku 2019 ukázali najväčšie nedostatky v kategórii Kancelárske nástroje. IT Fitness Test je veľmi dôležitým nástrojom na zlepšovanie našich digitálnych zručností.

Web IT Fitness Testu, kde si testovanie môžete vyskúšať na vlastnej koži.

Fakty a ciele

01.

Najväčšie testovanie IT zručností na Slovensku - až 200-tisíc respondentov počas 8 ročníkov.

02.

Učí širokú verejnosť, ako rozpoznávať hoaxy a online hrozby.

03.

Poskytuje plastický obraz o našich skutočných IT schopnostiach a zručnostiach.

04.

Pomáha žiakom a študentom v zlepšovaní ich znalostí o IT a zlepšuje ich orientáciu vo svete sociálnych médií.

03.

Kry-sa! 2019

Vďaka rozvoju digitálnych technológií, ich dostupnosti a konektivite sa internet stal bežnou súčasťou našich životov. Napriek tomu, že ponúka množstvo zaujímavých a užitočných služieb, už dávno nie je bezpečným miestom a jeho užívateľom dnes hrozia mnohé riziká. Úroveň povedomia o kybernetických hrozbách, ale aj spôsoboch, ako im predchádzať a chrániť sa pred nimi, je na Slovensku stále pomerne nízka. IT Asociácia Slovenska (ITAS) v spolupráci s partnermi so súkromného a verejného sektora a s podporou Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu SR sa preto rozhodla znovu oživiť projekt Kry sa! zameraný na zvýšenie povedomia v oblasti internetovej bezpečnosti, najmä u najviac rizikových skupín – ako sú deti, seniori či menšie firmy a organizácie. #kry-sa predstavuje spoľahlivú informačnú a komunikačnú platforma pre všetkých, ktorí sa potrebujú zorientovať v oblasti informačnej bezpečnosti a hľadajú pomoc. Partnermi projektu sú Slovak Business Agency, ZMPS, AT&T, Orange, Tatra banka, Soitron, Cisco, mediálnym partnerom je portál Podnikajte.sk.

Web Kry-sa! 2019

Fakty a ciele

01.

Kry sa! je tu pre všetkých, ktorí hľadajú informácie o internetových rizikách alebo potrebujú pomoc v boji s kyberzločinom.

02.

Projekt je zameraný na zvýšenie povedomia o kybernetickej bezpečnosti.

03.

Je určený najmä pre najohrozenejšie skupiny používateľov internetu, ako sú deti, seniori či malí a strední podnikatelia a neziskové organizácie.

04.

Okrem webstránky budú súčasťou projektu nadväzujúce aktivity, ako rôzne edukatívne iniciatívy na školách, školenia, workshopy či webináre vedené skúsenými expertmi z oblasti kyberbezpečnosti.

04.

Slovak.AI – centrum pre výskum umelej inteligencie

Slovenské centrum pre výskum umelej inteligencie – Slovak.AI bolo založené v roku 2019 ako platforma pre excelenciu v umelej inteligencii a platforma prepájajúca študentov, výskumníkov, podnikateľov, učiteľov, investorov a všetkých ďalších, ktorí sa zaujímajú o umelú inteligenciu, profesionálne a/alebo z nadšenia z úžasného potenciálu, ktorý umelá inteligencia prináša. Na jeho vzniku participovali Fakulta informatiky a informačných technológií STU, ITAS a Americká obchodná komora na Slovensku. Slovak.AI je neutrálnou, nezávislou a neziskovou platformou, ktorej ambíciou je rozvíjať excelenciu a spájať expertov a záujemcov o umelú inteligenciu. V súčasnosti sa do jeho aktivít zapája 23 firiem, 5 univerzít a 2 výskumné ústavy.

Viac o Slovak.AI

Fakty a ciele

01.

Prepájame jednotlivcov, výskumné a záujmové skupiny a aj organizácie a IT spoločnosti.

02.

Prepájame akademický, súkromný a verejný sektor, vytvárame partnerstvá smerujúce k využívaniu a vylepšovaniu umelej inteligencie.

03.

Snažíme sa ukázať, že na Slovensku je priestor pre kreatívnych ľudí a spoločnosti, ako rásť s umelou inteligenciou.

04.

Veríme, že umelá inteligencia zásadným spôsobom zmení naše životy.

05.

Spoločné študijné programy Ukrajina│Slovensko

Projekt vznikol v roku 2017 ako spolupráca členov Digitálnej koalície — Vysokej školy manažmentu a ekonómie verejnej správy v Bratislave a IT Asociácie Slovenska — s IT fakultou ukrajinskej Národnej ekonomickej univerzity Simona Kuzneca v Charkove. Výsledkom bol podpis bilaterálnych dohôd o spoločnom magisterskom študijnom programe Medzinárodné podnikateľské analýzy a množstvo záujemcov o štúdium z radov ukrajinských študentov. Prví študenti na Slovensko pricestovali v júni 2018 z Charkova. Počas trojmesačnej stáže vo firmách v lete 2018 absolvovali kurz Java a intenzívny kurz slovenčiny. Od septembra 2018 ďalej pokračujú v magisterskom štúdiu na Vysokej škole ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave a zároveň praxujú v slovenských IT spoločnostiach Atos a Soitron. Projekt získal osobnú podporu predsedu vlády SR Petra Pellegriniho, ako aj podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho. V roku 2018 pokračovali rokovania ďalšími ukrajinskými ekonomickými a technickými univerzitami – IT fakultami v Užhorode, Ľvove, Černivciach, Kyjeve, Odese a Charkove. Spoločné študijné programy boli doteraz schválené Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR pre celkovo šesť univerzít. Na základe dohôd s ukrajinskými univerzitami je zatiaľ prihlásených 35 študentov so zameraním na IT a programovanie, v najbližšom období očakávame ďalšie prihlášky.

Fakty a ciele

01.

Rozbehli sme úspešný a zároveň veľmi komplikovaný projekt, ktorý nemá na Slovensku obdobu.

02.

Ide o vzorový príklad riadenej a kvalitnej pracovnej mobility a bez negatívnych reakcií zo strany verejnosti či médií.

03.

Pomáhame riešiť kritickú situáciu s personálnymi kapacitami v slovenskom IT sektore ako aj na IT pracoviskách v ostatných odvetviach (bankový sektor).

04.

Projekt organizovaný pod záštitou Digitálnej koalície má podporu vlády SR, konkrétne Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ako aj slovenskej ambasády v Kyjeve.

Súvisiace články

Vláda schválila finančné prostriedky na podporu aktivít Digitálnej koalície

Čítaj viac

JUNIOR INTERNET – Tvoj odrazový mostík do online sveta

Čítaj viac

Digitálna koalícia rozširuje svoje rady, má už 83 členov

Čítaj viac

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.