Vzdelávanie

Moderné vzdelávanie je jedným z najdôležitejších predpokladov na úspešnú digitálnu transformáciu našej spoločnosti. Venujeme sa mu v niekoľkých projektoch.

5
Aktívnych projektov
83 členov
Digitálnej koalície v roku 2020
01.

Digitálna koalícia

Digitálna koalícia – Národná koalícia pre digitálne zručnosti a povolania Slovenskej republiky vznikla v septembri 2017 na základe iniciatívy Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a IT Asociácie Slovenska. Mobilizuje organizácie a inštitúcie pre spoločný postup pri riešení nedostatku digitálnych zručností a spája partnerov zo štátneho, súkromného, neziskového a akademického sektora v úsilí pripraviť občanov Slovenska všetkých vekových kategórií na prácu a život v nastupujúcej digitálnej ekonomike. Základným princípom Digitálnej koalície je iniciatíva, v rámci ktorej si členovia stanovujú dobrovoľné záväzky na zlepšenie úrovne digitálnych zručností na Slovensku a následne spolupracujú na ich plnení. Členstvo v Digitálnej koalícii je pre každého člena dobrovoľné a bezplatné. Viac informácií nájdete na webe www.digitalnakoalicia.sk. Digitálna koalícia má k dnešnému dňu 83 členov, ktorí spolu deklarovali 232 záväzkov k zlepšeniu digitálnej konkurencieschopnosti Slovenska. Novými členmi koalície sa stali a svoje záväzky deklarovali:

Web Digitálnej koalície

Fakty a ciele

01.

Mobilizuje organizácie a inštitúcie pre spoločný postup pri riešení nedostatku digitálnych zručností.

02.

Spája partnerov zo štátneho, súkromného, neziskového a akademického sektora v úsilí pripraviť občanov Slovenska všetkých vekových kategórií na prácu a život v nastupujúcej digitálnej ekonomike.

03.

Členovia Digitálnej koalície si stanovujú dobrovoľné záväzky na zlepšenie úrovne digitálnych zručností na Slovensku a spolupracujú na ich plnení.

04.

Členstvo v Digitálnej koalícii je pre každého člena dobrovoľné a bezplatné.

02.

IT Fitness Test

V roku 2020 sme spustili 9. ročník IT Fitness Testu, tento rok bude aj vzhľadom na pandémiu Covid-19 špeciálny. Test obsahuje viac praktických otázok zameraných na riešenie špecifického problému. Snahou nie je iba otestovať teoretické znalosti IT, na dopracovanie sa k správnej odpovedi musí respondent použiť vhodne zvolený digitálny nástroj, napríklad aplikáciu alebo vyhľadávanie na internete. Aj samotné otázky sú orientované na praktické riešenie konkrétnych situácií, s ktorými sa riešitelia môžu stretnúť v reálnom živote. Autori sa v otázkach intenzívnejšie zamerali na online komunikačné a kolaboračné nástroje, test je teda skvelým nástrojom na spestrenie výučby práce s digitálnymi technológiami. Jedným z cieľov testovania je motivovať učiteľky a učiteľov, aby počas koronakrízy ponúkli žiačkam a žiakom zábavnú a užitočnú formu výučby IT a ozvláštnili im domáce vyučovanie. IT Fitness Test je najrozsiahlejším testovaním IT zručností na Slovensku, počas ôsmich ročníkov sa do testovania zapojilo viac ako 200-tisíc respondentov. Hlavným partnerom ročníka 2020 je spoločnosť Huawei Technologies.

Vyskúšajte si test na vlastnej koži

Fakty a ciele

01.

Najväčšie testovanie IT zručností na Slovensku - až 200-tisíc respondentov počas 8 ročníkov.

02.

Učí širokú verejnosť, ako rozpoznávať hoaxy a online hrozby.

03.

Poskytuje plastický obraz o našich skutočných IT schopnostiach a zručnostiach.

04.

Pomáha žiakom a študentom v zlepšovaní ich znalostí o IT a zlepšuje ich orientáciu vo svete sociálnych médií.

03.

Kry-sa! 2019

Vďaka rozvoju digitálnych technológií, ich dostupnosti a konektivite sa internet stal bežnou súčasťou našich životov. Napriek tomu, že ponúka množstvo zaujímavých a užitočných služieb, už dávno nie je bezpečným miestom a jeho užívateľom dnes hrozia mnohé riziká. Úroveň povedomia o kybernetických hrozbách, ale aj spôsoboch, ako im predchádzať a chrániť sa pred nimi, je na Slovensku stále pomerne nízka. IT Asociácia Slovenska (ITAS) v spolupráci s partnermi so súkromného a verejného sektora a s podporou Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu SR sa preto rozhodla znovu oživiť projekt Kry sa! zameraný na zvýšenie povedomia v oblasti internetovej bezpečnosti, najmä u najviac rizikových skupín – ako sú deti, seniori či menšie firmy a organizácie. #kry-sa predstavuje spoľahlivú informačnú a komunikačnú platforma pre všetkých, ktorí sa potrebujú zorientovať v oblasti informačnej bezpečnosti a hľadajú pomoc. Partnermi projektu sú Slovak Business Agency, ZMPS, AT&T, Orange, Tatra banka, Soitron, Cisco, mediálnym partnerom je portál Podnikajte.sk.

Web Kry-sa! 2019

Fakty a ciele

01.

Kry sa! je tu pre všetkých, ktorí hľadajú informácie o internetových rizikách alebo potrebujú pomoc v boji s kyberzločinom.

02.

Projekt je zameraný na zvýšenie povedomia o kybernetickej bezpečnosti.

03.

Je určený najmä pre najohrozenejšie skupiny používateľov internetu, ako sú deti, seniori či malí a strední podnikatelia a neziskové organizácie.

04.

Okrem webstránky budú súčasťou projektu nadväzujúce aktivity, ako rôzne edukatívne iniciatívy na školách, školenia, workshopy či webináre vedené skúsenými expertmi z oblasti kyberbezpečnosti.

04.

Slovak.AI – centrum pre výskum umelej inteligencie

Slovenské centrum pre výskum umelej inteligencie – Slovak.AI bolo založené v roku 2019 ako platforma pre excelenciu v umelej inteligencii a platforma prepájajúca študentov, výskumníkov, podnikateľov, učiteľov, investorov a všetkých ďalších, ktorí sa zaujímajú o umelú inteligenciu, profesionálne a/alebo z nadšenia z úžasného potenciálu, ktorý umelá inteligencia prináša. Na jeho vzniku participovali Fakulta informatiky a informačných technológií STU, ITAS a Americká obchodná komora na Slovensku. Slovak.AI je neutrálnou, nezávislou a neziskovou platformou, ktorej ambíciou je rozvíjať excelenciu a spájať expertov a záujemcov o umelú inteligenciu. V súčasnosti sa do jeho aktivít zapája 23 firiem, 5 univerzít a 2 výskumné ústavy.

Viac o Slovak.AI

Fakty a ciele

01.

Prepájame jednotlivcov, výskumné a záujmové skupiny a aj organizácie a IT spoločnosti.

02.

Prepájame akademický, súkromný a verejný sektor, vytvárame partnerstvá smerujúce k využívaniu a vylepšovaniu umelej inteligencie.

03.

Snažíme sa ukázať, že na Slovensku je priestor pre kreatívnych ľudí a spoločnosti, ako rásť s umelou inteligenciou.

04.

Veríme, že umelá inteligencia zásadným spôsobom zmení naše životy.

05.

Spoločné študijné programy Ukrajina│Slovensko

Projekt vznikol v roku 2017 ako spolupráca členov Digitálnej koalície — Vysokej školy manažmentu a ekonómie verejnej správy v Bratislave a IT Asociácie Slovenska — s IT fakultou ukrajinskej Národnej ekonomickej univerzity Simona Kuzneca v Charkove. Výsledkom bol podpis bilaterálnych dohôd o spoločnom magisterskom študijnom programe Medzinárodné podnikateľské analýzy a množstvo záujemcov o štúdium z radov ukrajinských študentov. Prví študenti na Slovensko pricestovali v júni 2018 z Charkova. Počas trojmesačnej stáže vo firmách v lete 2018 absolvovali kurz Java a intenzívny kurz slovenčiny. Od septembra 2018 ďalej pokračujú v magisterskom štúdiu na Vysokej škole ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave a zároveň praxujú v slovenských IT spoločnostiach Atos a Soitron. V treťom ročníku projektu, ktorý sa začal v roku 2020, na Slovensko prichádza až 18 študentov z ukrajinských univerzít, z toho 3 ženy a 15 mužov. Partnerom projektu sa podarilo nájsť uplatnenie pre študentov v 7 firmách a napriek všetkým úskaliam v podobe dôsledných karanténnych opatrení, zvýšeným hygienickým požiadavkám či rôznym administratívnym a byrokratickým prekážkam, úspešne rozbehli aj tretí ročník spoločných študijných programov.

Fakty a ciele

01.

Rozbehli sme úspešný a zároveň veľmi komplikovaný projekt, ktorý nemá na Slovensku obdobu. Prebieha už jeho 3. ročník.

02.

Ide o vzorový príklad riadenej a kvalitnej pracovnej mobility a bez negatívnych reakcií zo strany verejnosti či médií.

03.

Pomáhame riešiť kritickú situáciu s personálnymi kapacitami v slovenskom IT sektore ako aj na IT pracoviskách v ostatných odvetviach (bankový sektor).

04.

Projekt organizovaný pod záštitou Digitálnej koalície má podporu vlády SR, konkrétne Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ako aj slovenskej ambasády v Kyjeve.

Súvisiace články

Varšavský digitálny summit 2021: Digitalizácia je pre strednú a východnú Európu kľúčom k úspechu

Čítaj viac

SLEDUJTE NAŽIVO: CEE Digital Summit Warsaw 2021

Čítaj viac

Po talentovaných ukrajinských študentoch IT prídu na Slovensko aj itečkári z Moldavska

Čítaj viac

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.