Ak máte e-shop alebo retailovú sieť, chcete svoj biznis inovovať, posunúť na iný level a uvažujete nad využitím technológie AI, ste na správnom mieste.
V druhej časti sme si povedali, ako si správne stanoviť ciele, ktoré chceme dosiahnuť, zopakovali sme si, že dáta sú pre AI absolútne kľúčové a ako s nimi treba pracovať.
Pre menšie firmy predstavuje investícia do infraštruktúry vysoké náklady s častokrát neistým výsledkom. Preto zbytočne nekupujte riešenia, ktoré nevyužijete naplno.
Zamerajte sa napríklad na dostupné cloudové riešenia, dôležitý pre vás bude hlavne kvalitný ETL systém. Ide o skratku Extract-Transfer-Load a je to softvér, ktorý dokáže získať dáta z rôznych zdrojov, transformovať ich do celku, ktorý dáva zmysel a poskytnúť ich v ucelenej forme.
Príčetný a skúsený dodávateľ vám navrhne presne také riešenie, ktoré potrebujete a ktoré vás zbytočne neošklbe.
Kľúčovým faktorom úspechu akejkoľvek iniciatívy v oblasti data science je správny tím. Je takmer nemožné nájsť človeka, ktorý vie pokryť tieto schopnosti samostatne. Preto myslite na správne zloženie tímu, ktorý riešenie bude pripravovať a aplikovať.
Ak nemáte vo firme kvalitný, skúsený a spoľahlivý IT tím, rozhodne vám neodporúčame pustiť sa do implementácie AI na vlastnú päsť. Nič neušetríte a ešte sa aj popálite. Vtedy je vhodné nechať to na profíkov, ktorí majú s nasadením AI skúsenosti a najlepšie zo segmentu, v ktorom sa pohybujete vy.
Dajte si však pozor na to, kto bude s vašimi firemnými dátami pracovať. Trendom najmä väčších firiem je neoutsourcovať ľudí, ktorí sa venujú vývoju a podieľajú sa na tvorbe know-how, keďže externisti sa ľahko dostávajú k algoritmom, ktoré často predstavujú konkurenčnú výhodu.
Veľmi dôležitú úlohu zohráva doménový expert, ktorý má okrem biznisových znalostí aj prehľad o technológiách a rozumie im aj po technickej stránke. Jeho najsilnejší skill však musí byť zo segmentu, v ktorom vaša firma podniká. Do toho vstupuje ďalší rad skúseností, ktoré mu umožňujú efektívnu komunikáciu s kolegami, a čo je dôležitejšie, dokáže ich prácu aj skontrolovať.
Samozrejme, toto je ideálne zloženie tímu a nasadenie všetkých uvedených ľudí s pokročilými znalosťami a skúsenosťami je nesmierne nákladné. Na tento zoznam si však určite spomeňte, keď vám budú prezentovať navrhované riešenie. Pokojne sa dodávateľa na tieto pozície opýtajte. Ak nebude mať páru, o čom hovoríte, nemáte sa s ním o čom ďalej baviť.
V poslednej časti blogu si povieme viac o tom, ako môže vyzerať nasadenie AI v praxi, na čo si treba dať pozor.
Pavol Kubán, CEO SCR technologies
scr@scr.sk
Ak sa vám blog páčil, zdieľajte ho ďalej. Viac užitočných blogov pre developerov nájdete na https://www.scrtechnologies.sk/blog/
Sledujte SCR technologies na Facebooku, LinkedIn a Instagrame