Tlačové správy a stanoviská 9.11.2018

Slovensko vďaka talentovaným študentom získalo prestížne ocenenia na medzinárodných IT súťažiach

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši spoločne s prvým viceprezidentom ITAS Máriom Lelovským v mene Digitálnej koalície dnes na košickom Slovakia Tech Forum Expo 2018 ocenili slovenských študentov za ich skvelú reprezentáciu Slovenska na medzinárodných súťažiach.

Ocenenia pre študentov z Prešova prevzal riaditeľ školy Slavomír Kožár.

Druhé miesto v prestížnej medzinárodnej súťaži China Adolescents Science and Technology Innovation Contest (CASTIC) 2018 pre mladých vedátorov a inžinierov získal projekt slovenských reprezentantov Sebastiana Ivana a Jakuba Fecka, žiakov a absolvent Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove.

Študenti prezentovali projekt Spínanie odpojovačom v elektrickej stanici, ktorý uspej aj na Festivale vedy a techniky AMAVET 2017. Prínosom ich riešenia je predchádzanie vysokonapäťovým výbojom, ktoré nastávajú pri nesprávnom spôsobe odpájania a môžu tak spôsobiť materiálne škody a vážne ohroziť život a zdravie obsluhujúcich pracovníkov. Riešenie dosiahlo svetovú úroveň náhradou bežných ističov automatizovaným ovládaním prostredníctvom technológie bluetooth a pridaním sekundárneho blokovacieho systému. Model má dotykový displej s vlastným ovládacím programom.

Prvé miesto a zlatú medailu v medzinárodnej súťaži EuroSkills 2018 v Budapešti v kategórii elektrotechnika získal Miroslav Chalko, žiak a absolvent Strednej odbornej školy v Starej Turej.

Miroslav Chalko v Budapešti.

Miroslav Chalko sa pravidelne umiestňoval na „medailových“ pozíciách v celoslovenských odborných súťažiach. Tento ročník medzinárodnej súťaže však bol prvý, keď súťažné zadanie vopred nebolo známe. Po predložení zadania nasledovala diskusia v angličtine, v rámci ktorej mali súťažiaci možnosť klásť otázky a kolektívne im odpovedal tím expertov. Nasledovala samostatná práca na zadaní za účasti masy divákov a návštevníkov súťaže. Súťažiaci následne museli prototyp predviesť a obhájiť v anglickom jazyku.

Komentovať

Ďalšie Aktuality

Trend: Na cudzineckej polícií ide o nervy, ale Slovensko je pre Ukrajincov ako Nemecko pre Slovákov

Čítaj viac

Začala sa ďalšia letná škola pre ukrajinských študentov IT

Čítaj viac

Mário Lelovský pre Trend: Keby sa vrátila polovica emigrantov, Slovensko by bolo tigrom strednej Európy

Čítaj viac

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.