Tlačové správy a stanoviská 9.11.2018

Slovensko vďaka talentovaným študentom získalo prestížne ocenenia na medzinárodných IT súťažiach

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši spoločne s prvým viceprezidentom ITAS Máriom Lelovským v mene Digitálnej koalície dnes na košickom Slovakia Tech Forum Expo 2018 ocenili slovenských študentov za ich skvelú reprezentáciu Slovenska na medzinárodných súťažiach.

Ocenenia pre študentov z Prešova prevzal riaditeľ školy Slavomír Kožár.

Druhé miesto v prestížnej medzinárodnej súťaži China Adolescents Science and Technology Innovation Contest (CASTIC) 2018 pre mladých vedátorov a inžinierov získal projekt slovenských reprezentantov Sebastiana Ivana a Jakuba Fecka, žiakov a absolvent Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove.

Študenti prezentovali projekt Spínanie odpojovačom v elektrickej stanici, ktorý uspej aj na Festivale vedy a techniky AMAVET 2017. Prínosom ich riešenia je predchádzanie vysokonapäťovým výbojom, ktoré nastávajú pri nesprávnom spôsobe odpájania a môžu tak spôsobiť materiálne škody a vážne ohroziť život a zdravie obsluhujúcich pracovníkov. Riešenie dosiahlo svetovú úroveň náhradou bežných ističov automatizovaným ovládaním prostredníctvom technológie bluetooth a pridaním sekundárneho blokovacieho systému. Model má dotykový displej s vlastným ovládacím programom.

Prvé miesto a zlatú medailu v medzinárodnej súťaži EuroSkills 2018 v Budapešti v kategórii elektrotechnika získal Miroslav Chalko, žiak a absolvent Strednej odbornej školy v Starej Turej.

Miroslav Chalko v Budapešti.

Miroslav Chalko sa pravidelne umiestňoval na „medailových“ pozíciách v celoslovenských odborných súťažiach. Tento ročník medzinárodnej súťaže však bol prvý, keď súťažné zadanie vopred nebolo známe. Po predložení zadania nasledovala diskusia v angličtine, v rámci ktorej mali súťažiaci možnosť klásť otázky a kolektívne im odpovedal tím expertov. Nasledovala samostatná práca na zadaní za účasti masy divákov a návštevníkov súťaže. Súťažiaci následne museli prototyp predviesť a obhájiť v anglickom jazyku.

Komentovať

Ďalšie Aktuality

Blog Emila Fitoša: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov

Čítaj viac

ITAS: Je otázne, aký efektívny bude systém platenia poukážkami cez QR kódy

Čítaj viac

Štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Ingrid Brocková navštívi Moldavsko, podporí príchod moldavských IT talentov na Slovensko

Čítaj viac

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.