Napísali o nás 12.6.2018

Prvý viceprezident ITAS M. Lelovský na podnikateľskej misii v Nórsku s prezidentom A. Kiskom

(Zdroj: SARIO) Pri príležitosti prezidentskej návštevy Andreja Kisku do Nórskeho kráľovstva sa agentúra SARIO spolu s Veľvyslanectvom SR v Osle a Kanceláriou prezidenta SR podieľala na organizácii podnikateľskej misie, ktorá sa konala počas dní 4. – 6. 6. 2018. Cieľom bolo prezentovanie výhod podnikateľského a investičného prostredia Slovenska, ako aj nadviazanie a posilnenie spolupráce medzi slovenskými a nórskymi podnikateľmi.

Jedným z hlavých bodov programu podnikateľskej misie bol investičný seminár, ktorý sa konal v pondelok 4. 6. 2018 v sídle Konfederácie nórskych podnikov (NHO) v Osle. Po úvodnej prezentácii o podnikateľskom prostredí na Slovensku (Business Friendly Slovakia) zameranej na IT sektor a inovačný potenciál Slovenska v podaní konzultantky Odboru investičných projektov SARIO, Stanislavy Plascencia Lubinovej, nasledoval blok prezentácií na tému Smart Cities.

Jeho súčasťou bolo vystúpenie štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR, Rastislava Chovanca, zamerané na budovanie smart cities na Slovensku. Predseda Klubu smart cities na Slovensku, Miloslav Jurík, priblížil realizáciu programov a projektov v konkrétnych oblastiach, ktorými prechádzajú jednotlivé mestá na ich ceste k inteligentným mestám. Mário Lelovský, prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska (ITAS) sa zameral na trendy súvisiace s big data v smart cities.

ITAS – Big Data in Smart Cities from Juraj Kadas

Investičného seminára, ktorý bol ukončený príhovorom prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku a následným networkingom, sa okrem 80 nórskych spoločností a asociácií zúčastnili aj nasledovné slovenské podnikateľské subjekty a inštitúcie: BeeSafe, Binary Confidence, Bring Trucking, Develogics, Geneton, Innovatrics, ITAS, Klub smart cities, Mapa Digital Slovakia, OMS, Piano, Pixel Federation, ReFoMa, SEAK Energetics, Tangent Works, Thermosolar, SAV, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Národný ústav detských chorôb v Bratislave. Nasledovné dva dni boli venované prezentáciám o hlavnom meste, jeho start-up scéne a smart technológiám, a tiež Media City, centru pre rozvoj inovácií v oblasti médií v Bergene.

Prezident SR Andrej Kiska na seminári v nórskom Osle.

Nakoľko Nórsko predstavuje krajinu s obrovským inovačným potenciálom, a rovnako i Oslo patrí medzi svetových lídrov v oblasti high-tech, obnoviteľných zdrojov, vedy a výskumu a inteligentných miest, táto podnikateľská misia poskytla výbornú príležitosť pre nadviazanie kontaktov nielen s business partnermi, ale i s potenciálnymi investormi, ktorí by mohli nasledovať úspešne etablované nórske spoločnosti na Slovensku (Timm Slovakia, Vissim, Kongsberg Automotive, atď.).

Komentovať

Ďalšie Aktuality

Blog Emila Fitoša: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov

Čítaj viac

ITAS: Je otázne, aký efektívny bude systém platenia poukážkami cez QR kódy

Čítaj viac

Štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Ingrid Brocková navštívi Moldavsko, podporí príchod moldavských IT talentov na Slovensko

Čítaj viac

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.