Novinky Tlačové správy a stanoviská 11.3.2020

(AKTUALIZOVANÉ 26. 3.) Koronavírus: IT firmy počas karantény uľahčujú žiakom prístup k online učivu, zdarma poskytujú nástroje na zabezpečenie telekonferencií

Viaceré technologické a IT spoločnosti sa zapojili do boja so šírením koronavírusu na Slovensku. Prijali preventívne opatrenia v podobe zrušenia limitov na prácu z domu či organizácie mítingov výhradne cez telekonferencie, zároveň aktívne poskytujú pomoc v podobe technologických riešení, vďaka ktorým bude boj proti šíreniu nákazy na Slovensku účinnejší, uľahčí život občanom, umožní žiakom prístup k online učivu a zefektívni prevádzku firiem a úradov.

(zoznam firiem a poskytnutých technologických riešení priebežne aktualizujeme)


Rozšírený zoznam spoločností, ktoré sa rozhodli pomôcť, nájdete aj na stránke Slovensko.sk.


Súhrn opatrení počas núdzového stavu, dôležité kontakty a užitočné odkazy a všetky dôležité informácie o koronavíruse na Slovensku nájdete na stránke korona.gov.sk.


Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) pripravilo na základe vývoja situácie nový web pre občanov. Na stránke virus-korona.sk získajú na jednom mieste všetky aktuálne informácie o vývoji ochorenia a prijatých opatreniach. NCZI tiež spustilo interaktívnu mapu aktuálne spracovaných laboratórnych údajov o novom koronavíruse

 


V Microsofte intenzívne sledujú aktuálny vývoj ochorenia Covid-19, vrátane jeho dopadu na slovenské školstvo. Školy môžu využívať Microsoft Teams, ktoré majú všetko, čo potrebujú – komunikáciu s celou triedou aj jednotlivými žiakmi, zdieľanie dokumentov s rôznou úrovňou oprávnenia, vytváranie, distribúciu a opravovanie online testov, zadávanie a vyhodnocovanie domácich úloh alebo online hodiny s podporou videa, audia, zdieľania obrazovky alebo prezentácie s automatickým záznamom celej hodiny. To všetko je dostupné pre školy zdarma a nástroje môžu začať využívať v bezplatnej verzii Office 365 pre školy.

Microsoft pre školy pripravil návody, video návody, webináre, príručky, firma je k dispozícii v prípade potreby.


Cisco Systems Slovakia

Firmy dnes potrebujú zaistiť vlastnú prevádzkyschopnosť bez toho, aby sa zvýšilo riziko nákazy u zamestnancov a umožniť im prácu z domu. Preto je potrebné zabezpečiť:

 1. videokonferenčné riešenia a riešenia pre vzdialenú spoluprácu, ktoré umožnia zostať v kontakte s kolegami či zákazníkmi, realizovať stretnutia a porady a navzájom spolupracovať na diaľku.
 2. prístup k dátam, ktoré sú najčastejšie uložené vo firemných serveroch, z domu – teda mimo firemnú sieť.
 3. zabezpečiť komunikáciu aj vzdialený prístup do siete a kdátam.

Spoločnosť Cisco na tieto potreby reaguje sprístupnením konkrétnych IT nástrojov zdarma:

 • videokonferenčné riešenia: možnosť využitia nástroja Webex bezplatne po dobu 90 dní po registrácii na webe https://cart.webex.com/sign-up-webex
 • na aktiváciu tejto služby je potrebné kontaktovať obchodné zastúpenie Cisco Slovakia prostredníctvom e-mailu webexsk@cisco.com.
 • zaistenie zabezpečeného prístupu k firemným dátam na diaľku: poskytnutie Cisco AnyConnect Secure Mobility Client zdarma. Ponuka platí do 1. júla.
 • zabezpečenie počítačov vzdialených pracovníkov: poskytnutie bezpečnostných nástrojov Cisco Umbrella a Duo Security po registrácii zdarma – registrácia je dostupná na webových stránkach https://signup.umbrella.com/ a https://signup.duo.com/. Ponuka platí do 1. júla.

Táto ponuka sa týka všetkých podnikov a organizácií bez ohľadu na ich veľkosť. Týka sa i existujúcich zákazníkov, ktorí môžu doteraz používané riešenia bezplatne rozšíriť pre viac používateľov. Rovnako je určená pre školy, ktoré hľadajú efektívny spôsob, ako zabezpečiť výučbu na diaľku. I tie môžu bezplatne využiť videokonferencie a nástroje pre vzdialenú spoluprácu po registrácii na stránke https://www.webex.com/webexremoteedu.html. Tá obsahuje aj praktické návody a postupy, ako riešenia čo najrýchlejšie nasadiť do praxe.


Spoločnosť SAP otvára svoje platformy SAP Ariba Discovery a SAP TripIt všetkým používateľom. V prípade SAP Ariba Discovery, platformy na vyhľadávanie obchodných partnerov, ju sprístupňuje na 90 dní, počas ktorých si akýkoľvek nákupca okamžite môže zverejniť svoj dopyt a akýkoľvek dodávateľ naň môže reagovať. Zadanie dopytu i ponuky je bezplatné a otvorené pre každého. Prístup k SAP Ariba Discovery tak môže pomôcť nákupcom i predajcom nájsť k sebe rýchlo cestu a minimalizovať tak komplikácie spôsobené zdržaním dodávok, problémami s kapacitou či zvýšeným dopytom v čase krízy.

Ktokoľvek, kto si v období od 13. marca 2020 do 31. marca 2020 stiahne aplikáciu TripIt a zaregistruje sa, získa na šesť mesiacov vyššiu verziu TripIt Pro. Aj existujúci používatelia získajú TripIt Pro na pol roka bezplatne.


Spoločnosť Agemsoft prevádzkuje vzdelávacie portály www.kozmix.sk, moj.kozmix.sk určené pre 1. stupeň základných škôl a obsahuje stovky lekcií pre 11 predmetov. Portál www.fenomenysveta.sk je určený pre medzipredmetovú výučbu na 2. stupni základných škôl a obsahuje niekoľko tisíc online interaktívnych aktivít a stovky vzdelávacích videí z dielne BBC.

Získajte bezplatný prístup v 2 krokoch: 

 1. Vytvorte si používateľský účet, resp. prihláste sa do už existujúceho účtu na moj.kozmix.sk, resp. fenomenysveta.sk
 2. Ihneď po dokončení registrácie, resp. po prihlásení, zadajte nasledujúci Aktivačný kód: skolazdomu

Kompletný vzdelávací obsah na portáloch Kozmix.sk a FenomenySveta.sk bude pre všetkých dostupný v termíne do 15. 4. 2020. V prípade akýchkoľvek problémov s registráciou či aktiváciou licencie môžete využiť kontaktné emailové adresy info@kozmix.sk, resp. info@fenomenysveta.sk.


COVID.CHAT

Dôležité informácie o koronavíruse (ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19) z oficiálnych zdrojov WHOcdc.govUVZ SRMZSR.

Informácie sú priebežne aktualizované. V prípade záujmu stačí vložiť kód na váš web a štruktúrované informácie budú dostupné aj na vašej stránke.


Spoločnosť Atos IT Solutions and Services ponúka pomoc v podobe licencií ku kolaboračnej platforme Circuit zdarma.

Tento nástroj Vám umožní vzájomne komunikovať prostredníctvom videa, hlasu alebo chatu. Zároveň môžete medzi sebou zdieľať súbory alebo obrazovky svojich zariadení. 

Circuit je ideálne riešenie pre prácu z domu, organizáciu mítingov cez telekonferencie alebo pre spoluprácu virtuálnych projektových tímov.

Behom chvíľky si môžete založiť účet na https://circuit.com/register. Pokiaľ Vám bude stačiť licencia pre 100 užívateľov v organizácii a 3 užívateľov súčasne v jednej konferencii, tak môžete začať ihneď s používaním Circuit.

V prípade, že potrebujete organizovať konferencie pre väčší počet ľudí, Atos vám ponúka na 2 mesiace zdarma Professional Licence. 

AKTUALIZÁCIA 20.3.: Služba pre trial klientov je kvôli obrovskému náporu dočasne pozastavená, o zmenách vás budeme informovať.


Aliter Technologies počas mimoriadnej situacie ponúka nasledovné služby a riešenia:
 
1️⃣Na základe súhlasu ÚPVII a MV SR prioritne navrhnúť, implementovať a podporiť IKT infraštruktúru vo vládnom cloude, ktorá by mohla byť potrebná pre nasadenie aplikácií na podporu riadenia krízových situácií.
 
2️⃣Na základe súhlasu ÚPVII a MV SR implementovať naše riešenie callcentra formou SaaS služby vo vládnom cloude. Následne je možné v spolupráci s telekomunikačnými prevádzkovateľmi bleskovo zriadiť call centrá, prípadne rozšíriť kapacitu existujúcich.
 
3️⃣Poskytnúť konzultácie a technickú podporu v oblasti návrhu, implementácie a prevádzky IKT infraštruktúry (vrátane nasaditeľných a mobilných systémov) potrebnej na podporu riadenia krízových situácií.
 
4️⃣ Aliter Technologies má na sklade videokonferenčné zariadenia so širokou uhlopriečkou. Vie ich bezodplatne zapožičať a zapojiť na podporu riešenia krízovej situácie.
 
5️⃣ Webex a iné kolaboračné nástroje ponúkajú vendori počas krízy zdarma. Na podporu riešenia krízovej situácie ich Aliter vie bezodplatne nainštalovať, nakonfigurovať a zaškoliť.
 

HACKVIRUS.SK

Občianska iniciatíva, ktorá hľadá a spojí najlepšie nápady v boji proti COVID-19. Najlepšie riešenia zrealizujú IT experti počas virtuálneho hackatonu a budú zadarmo odovzdané Ministerstvu zdavotníctva Slovenskej republiky.

Aj váš nápad môže pomôcť zlepšiť kritickú situáciu v súvislosti s aktuálnou pandémiou vírusu COVID-19, zapojte sa do iniciatívy a vyplňte formulár na stránke https://hackvirus.sk.


SOITRON

REAKCIA NA KYBERNETICKÉ INCIDENTY V ČASE PANDÉMIE COVID-19

V situácii, ktorej dnes čelíme všetci bez výnimky, považujeme za najdôležitejšie zabezpečiť nepretržité fungovanie zdravotnej starostlivosti. Tá je skúšaná nielen náporom pacientov  v dôsledku pandémie, ale aj kybernetickými hrozbami. 13. marca 2020 ohrozil kybernetický útok vo Fakultnej nemocnici v Brne nielen jej IT systémy, ale ich znefunkčnením aj verejné zdravie všetkých občanov. A to práve v čase, kedy sme na zdravotnú starostlivosť odkázaní viac, ako kedykoľvek predtým.

Vysporiadať sa vo vlastnej réžii s rozsiahlym útokom na IT nie je vôbec jednoduché ani za bežnej prevádzky, a výrazne zložitejšie počas mimoriadnej situácie, ktorej sme všetci svedkami.

PREČO CHCEME POMÔCŤ?

Disponujeme odbornými znalosťami, skúsenosťami a odhodlaním pomôcť v krízových situáciách spôsobených kybernetickými hrozbami a útokmi. Počas mimoriadnej situácie, v akej sa poskytovatelia zdravotnej starostlivosti dnes nachádzajú, vnímame ako našu občiansku povinnosť im poskytnúť takúto pomoc bezplatne. 

Tel: +421 2 6869 2915
Mail: incident@nbu.gov.sk  

 1. Využite 24/7 bezplatné poradenstvo a pomoc od Void SOC  (centra kybernetickej bezpečnosti spoločnosti Soitron)
 2. BEZPLATNÁ POMOC PRE ZDRAVOTNÍCKE ZARIADENIA +421 2 5822 4110

AKO CHCEME POMÔCŤ?

Poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, nemocniciam, testovacím laboratóriám a ďalším zdravotníckym zariadeniam sme pripravení poskytnúť bezplatne odborné poradenstvo  a realizáciu opatrení vedúcich k odstráneniu situácie spôsobenej kybernetickým incidentom, 24-hodín denne, počas celej doby trvania mimoriadnej situácie spôsobenej pandémiou COVID-19.


 

Komentovať

Ďalšie Aktuality

Členovia ITAS: Funkčné IT a komunikačné služby potrebujeme viac ako kedykoľvek predtým, sme k dispozícii na zabezpečenie bezporuchovej prevádzky

Čítaj viac

Výsledky prieskumu: Firmy na Slovensku majú o AI technológie intenzívny záujem

Čítaj viac

Slovak.AI vyzýva novú vládu na podporu výskumu a vývoja umelej inteligencie na národnej úrovni

Čítaj viac

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.