Novinky Napísali o nás 2.7.2020

Emil Fitoš pre Trend: Ak by sa z programového vyhlásenia vlády podarilo naplniť všetko, čo je v ňom napísané, bol by to veľký skok vpred

Vláda pod vedením lídra Igora Matoviča plánuje v najbližších štyroch rokoch zvýšiť kvalitu štátnych elektronických služieb. Ich súčasťou má byť identifikácia mobilným ID a jednoduché používateľské prostredie. Chystá sa tiež vytvoriť jeden unikátny portál na podávanie hlásení a výkazov spolu s návodom na vyplnenie a prehľadom povinností vo vzťahu k štátnej či verejnej správe. Chce transparentnosť procesov riadenia IT a odbornú diskusiu, aby sa ľudia mohli v službách štátu dobre orientovať.

Zámery verzus realizácia

Hoci na papieri vyzerajú plány pekne, tézy obsahujú z pohľadu viacerých odborníkov veľa zámerov a menej reálnych konceptov, ako ich dosiahnuť. Nebude to jednoduché, štát má totiž dlhodobé rezervy vo vlastných radoch aj v informatizácii IT systémov. IT odborníkovi a šéfredaktorovi magazínu TouchIT Ondrejovi Mackovi sa ciele, ku ktorým sa štát chce prepracovať, a celková koncepcia IT pozdávajú. Chýba mu však viac konkrétnosti. „Zatiaľ je to málo uchopiteľné do ruky,“ konštatuje.

Ak by sa z programového vyhlásenia vlády podarilo naplniť všetko, čo je v ňom napísané, bol by to veľký skok vpred.

Zámer vytvoriť bezkorupčné prostredie v štátnom IT sektore do konca tohto volebného obdobia je podľa neho nesplniteľný. Začať treba na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, ale hlavne – úlohy treba potiahnuť aj do nižších sfér, ktoré potom v skutočnosti rozhodujú. „Práve to vidím ako pomerne komplikované, nie však nemožné. Lehota štyroch rokov sa mi zdá na takúto zmenu dosť krátka, ale tešil by som sa, keby sa to naozaj stalo,“ dodáva O. Macko.

„Ak by sa z programového vyhlásenia vlády podarilo naplniť všetko, čo je v ňom napísané, bol by to veľký skok vpred,“ uvádza pre TREND prezident IT Asociácie Slovenska (ITAS) Emil Fitoš.

„Uvítal by som, aby sa k jednotlivým úlohám v rámci programového vyhlásenia určila priorita a aby sa povedalo jasne, kedy sa budú realizovať. Zároveň aby k nim na budúcom ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie rozdelili konkrétne kompetencie,“ dodáva.

Dôležité je podľa prezidenta ITAS zamýšľať sa viac nad kvalitnou legislatívou. Práve tá je pre slovenské úrady určujúca. Dnes sa informačné systémy neraz budujú tak, že sa prispôsobujú procesom papierového sveta. Je načase ukončiť posúvanie papierových dokumentov a prestať vytvárať kopy spisov.

VIac sa dočítate na webe Trend.sk alebo v aktuálnom papierovom vydaní týždenníka Trend.

Foto: Maňo Štrauch/Trend

Komentovať

Ďalšie Aktuality

10. ročník IT Fitness Testu bol rekordný, zapojilo sa doň takmer 45-tisíc ľudí

Čítaj viac

Varšavský digitálny summit 2021: Digitalizácia je pre strednú a východnú Európu kľúčom k úspechu

Čítaj viac

SLEDUJTE NAŽIVO: CEE Digital Summit Warsaw 2021

Čítaj viac

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.