Prezident IT Asociácie Slovenska Emil Fitoš sa spolu s prvým viceprezidentom Máriom Lelovským zúčastnil na digitálnom summite stredo– a východoeurópskych krajín, ktorý sa tento týždeň konal vo Varšave.
Tretie regionálne zhromaždenie venované digitálnej budúcnosti strednej a východnej Európy, sa uskutočnilo 13. októbra a potrvá dva dni. Na samite sa stretli lídri digitálneho priemyslu, tvorcovia politík, výskumníci a vedúci predstavitelia popredných podnikov zo stredo– a východoeurópskeho regiónu.
Spoločne zhodnotili uplynulý rok a najväčšie úspechy, ktoré sa im podarilo dosiahnuť. Podujatie účastníčkam a účastníkom poskytlo živú platformu pre spoluprácu, ako aj zdieľanie skúseností digitálneho priemyslu strednej a východnej Európy.
Hlavnými témami diskusií a prednášok boli európske regulácie vplývajúce na digitálny priemysel, digitálne hrozby, kybernetická bezpečnosť v čase vojny na Ukrajine, green IT a ako adaptácia nových technológii môže Európe pomôcť v boji s klimatickou zmenou, digitálne zručnosti a digitálna transformácia štátov a súkromného sektora.
Na samite sa uskutočnila aj ceremónia CEE Digital Trident, na ktorej bolo odovzdané ocenenie Mykhailovi Fedorovovi, ukrajinskému vicepremiérovi a ministrovi pre digitálnu transformáciu za jeho počiny v oblasti digitalizácie. Vo svojej ďakovnej reči zdôraznil dôležitosť digitalizácie a skonštatoval, že pre Ukrajinu je kľúčové, aby si svet všimol ukrajinskú snahu neustále napredovať, aj napriek tomu, že krajinu sužuje vojnový konflikt.
Emil Fitoš bol účastníkom panelu o kybernetickej bezpečnosti, kde s odborníkmi na túto oblasť diskutoval o aktuálnych výzvach. Región strednej a východnej Európy totiž čelí najvyššej miere digitálnych bezpečnostných incidentov a útokov, aká bola kedy zaznamenaná. Je isté, že príčinou je vojna, ktorú Rusko rozpútalo na Ukrajine a prostredníctvom kybernetických útokov sa snaží destabilizovať aj jej susediace krajiny.
Panelisti sa v diskusii venovali aj rozvoju sieťovej infraštruktúry, reakcii na kybernetické incidenty, zdieľaniu informácií pri súčasnom rešpektovaní vlastného najlepšieho záujmu, ale aj súkromiu a bezpečnosti dát.
Účastníci samitu absolvovali aj stretnutie s Januszom Cieszyńskim, štátnym tajomníkom a splnomocnencom kancelárie predsedu vlády pre oblasť kybernetickej bezpečnosti.