Digitalizácia štátu, digitálna stratégia slovenského zdravotníctva, kybernetická bezpečnosť, inšpiratívne inovácie a inovačné ekosystémy – to sú niektoré z hlavných tém konferencie Jarná ITAPA 2023, ktorá sa začína už zajtra v hoteli Sheraton v Bratislave.
Slovensko sa usiluje o efektívnu digitalizáciu štátu, väčšiu konkurenciu v štátnom IT a prechod k moderným digitálnym riešeniam. Čo sa zmenilo za posledné tri roky od nástupu novej vlády po roku 2020? Sme schopní vyhodnocovať naše ciele a hodnotiť efektivitu verejných politík v oblasti digitalizácie? Podarilo sa naplniť záväzky stanovené v úvode tohto obdobia? Zvýšilo sa konkurenčné prostredie a zmenila sa štruktúra zákazov v štátnom IT? A ako bude vyzerať digitalizácia financovaná z Programu Slovensko a z Plánu obnovy?
Moderuje: Marta Jančkárová
Odpočet úspechov a neúspechov digitalizácie: Ľubor Illek, Slovensko.Digital
Konkurencia v štátnom IT: Emil Fitoš, ITAS
Digitalizácia v novom období: Martin Bezek, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
v spolupráci so Slovensko.Digital
Ďalší volebný cyklus sa blíži ku koncu a je čas bilancovať, pochváliť sa, poučiť sa z chýb a niektorí sa môžu rovno chystať odovzdávať skúsenosti. V tomto paneli sa pozrieme na výzvy minulého obdobia, čo sa podarilo a čo nás čaká v najbližšej dobe do volieb a po voľbách v informatizácii verejnej správy.
Moderuje: Ján Suchal, Slovensko.Digital
DISKUSIA
Vladimír Bednár, Ministerstvo financií SR
Ján Bučkuliak, Úrad vlády SR
Pavol Frič, ITAS
Martin Hloušek, Sociálna poisťovňa potvrdený
Ladislav Kovár, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
Tomáš Mydliar, DELL Technologies
v spolupráci s ITAS
V roku 2022 bolo ukončených viac verejných súťaží ako kedykoľvek predtým. Celkový počet IT firiem, ktoré vyhrali, sa však znížil. To napovedá, že verejné súťaže alebo samotný štát ako zákazník prestávajú byť pre firmy atraktívne. Štát vyhlasuje obstarávania IT kapacít formou dynamických nákupných systémov a zdá sa, že časť orgánov verejnej moci koketuje s myšlienkou obstarávať si takto aj softvérové riešenia. Ďalším fenoménom sú takzvané „kamikadze“ firmy súťažiace s cenou, ktorá je zlomkom predbežnej hodnoty zákazky. Obstarávateľ aj tuší, že pri takýchto zmluvách ide do rizika navyšovania výslednej hodnoty, ale pri súťažení na cenu – a nie na kvalitu – sú jeho možnosti značne obmedzené. Ako teda zvýšiť záujem o verejné obstarávania? Ako už vo fáze obstarávania eliminovať riziká z predražovania zákaziek? A ako predchádzať dodávkam nefunkčných systémov?
Moderuje: Juraj Kadáš
Fantómové bolesti pri obstarávaní IT: Ivan Biacovský, advokát
DISKUSIA
Ivan Biacovský, advokát, ITAS
Branislav Hudec, Inštitút verejného obstarávania
Pavel Karel, NASES
Michal Rampášek, advokát, ITAS
Existujú efektívne nástroje na podporu firiem? Sú príklady v Európe, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia pre Slovensko? Máme dobre nastavený vnútorný ekosystém a organizáciu podpory firiem zo strany štátu? Ako funguje Bpifrance?
Moderuje: Zuzana Kovačič Hanzelová
DISKUSIA
Artur Bobovnický, SIEA
Jaroslav Bukovina, Úrad vlády SR
Peter Dittrich, Slovak Investment Holding
Oliver Majdúch, ITAS
Celý program konferencie nájdete na https://www.itapa.sk/14721-sk/program-jarna-itapa-2023/