Novinky Tlačové správy a stanoviská 13.7.2021

Začala sa ďalšia letná škola pre ukrajinských študentov IT

Dňa 13. júla 2021 sa na pôde Vysokej školy ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave (VŠEMvs) uskutočnilo slávnostné otvorenie v poradí štvrtého ročníka medzinárodnej Letnej školy v rámci spoločných študijných programov UAIT, za účasti zástupcov Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZV), Veľvyslanectva Ukrajiny na Slovensku, IT Asociácie Slovenska (ITAS) a zástupcov spolupracujúcich spoločností IBM Slovensko a Deutsche Telekom.

Spoločný slovensko-ukrajinský magisterský študijný program je reakciou na aktuálne potreby spoločnosti a splneným záväzkom VŠEMvs na jej pôsobenie v Digitálnej koalícii Slovenska. Preto je podporovaný IT Asociáciou Slovenska aj asociáciou IT na  Ukrajine, a pôvodným Úradom podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Slovenskej republiky, Veľvyslanectvom Slovenskej republiky na Ukrajine v Kyjeve.

Tento program poskytuje študentom znalosti o technickom vývoji a využívaní moderných informačných a komunikačných technológii v ekonomickom kontexte a ich využitie pri riešení problémov spojených s analytickou prácou v IT priemysle, čo im umožní lepšie uplatnenie na trhu práce v prostredí IT spoločností v Slovenskej republike, EÚ a na Ukrajine.

V súčasnej dobe je dopyt po odborníkoch, ktorí kombinujú svoje vedomosti v používaní inteligentných systémov, spracovanie informácií a počítačových systémov s využitím moderných softvérových produktov, IT technológií a technologických prostriedkov s vedomosťami o ekonómii a podnikovom manažmente. Sektor riadenia a podnikania je hlavným trendom dopytu na národných a medzinárodných trhoch práce.

Získanie každého šikovného itečkára alebo študenta IT a jeho príchod na Slovensko je preto malým víťazstvom.

„Nedostatok IT špecialistov, ktorý je na Slovensku veľmi veľký, je dlhodobým fenoménom aj na Ukrajine. Získanie každého šikovného itečkára alebo študenta IT a jeho príchod na Slovensko je preto malým víťazstvom. Tento projekt, ktorý je v súčasnosti v plnej miere hradený z prostriedkov súkromných firiem, si zaslúži veľkú podporu a pozornosť nielen zo strany firiem, ale hlavne zo strany štátu – napríklad v podobe zjednodušenia takej triviálnej veci, akou je zdravotné poistenie. Jeho zabezpečenie pre zahraničného študenta je totiž nesmierne náročne a nákladné,“ uviedol prvý viceprezident ITAS a predseda predsedníctva Digitálnej koalície Mário Lelovský.

 

 

Komentovať

Ďalšie Aktuality

Hlavná cena v súťaži IT Fitness Test 2021 má svojho majiteľa

Čítaj viac

Novým členom ITAS sa stala spoločnosť Plaut Slovensko

Čítaj viac
Nezaradené
11.1.2022

Verejné pripomienkovanie štátnych IT projektov (11. 1. 2022)

Čítaj viac

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.