Naším primárnym cieľom je, aby sa IT firmám na Slovensku podnikalo jednoduchšie a celé odvetvie dynamicky a konzistentne napredovalo.
Slovenské centrum pre výskum umelej inteligencie AISlovakIA (pôvodne Slovak.AI) bolo založené v roku 2019 ako platforma pre excelenciu v umelej inteligencii a platforma prepájajúca študentov, výskumníkov, podnikateľov, učiteľov, investorov a všetkých ďalších, ktorí sa zaujímajú o umelú inteligenciu, profesionálne a/alebo z nadšenia z úžasného potenciálu, ktorý umelá inteligencia prináša. Na jeho vzniku participovali Fakulta informatiky a informačných technológií STU, ITAS a Americká obchodná komora na Slovensku. Slovak.AI je neutrálnou, nezávislou a neziskovou platformou, ktorej ambíciou je rozvíjať excelenciu a spájať expertov a záujemcov o umelú inteligenciu. V súčasnosti sa do jeho aktivít zapája 23 firiem, 5 univerzít a 2 výskumné ústavy.
Viac o Slovak.AIProjekt je financovaný z prostriedkov EÚ vďaka podpore Fondu pre azyl, migráciu a integráciu v rámci iniciatívy Migration Partnership Facility (MPF). Na Slovensku je realizovaný EMA – Development and Mobility Agency v spolupráci s Národnou koalíciou pre digitálne zručnosti a povolania SR – Digitálnou koalíciou a IT Asociáciou v Moldavsku (ATIC). Partnermi zo súkromného sektora sú ESET, Orange Slovensko a Orange Moldavsko. Inštitucionálnu podporu poskytujú Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Moldavská technická univerzita (TUM) a Ministerstvo hospodárstva a infraštruktúry Moldavskej republiky. Projekt sa začal realizovať v júli 2021, oficiálne bol spustený v septembri 2021 a potrvá až do februára 2024. Celková dĺžka a udržateľnosť projektu je 32 mesiacov. Projekt podporí: • 50 moldavských absolventov a študentov IKT odborov. Ponúkne im 12-mesačné zamestnanie alebo 3-mesačnú stáž v popredných IKT spoločnostiach na Slovensku. • Rozvoj Moldavska prostredníctvom reintegrácie úspešných absolventov programu po ich návrate do Moldavska. • Transfer vysoko žiadaných znalostí a expertízy do moldavského IKT sektora. • Rozvoj podnikania a budovanie vzťahov medzi súkromnými spoločnosťami oboch krajín. • Vytvorenie verejno–súkromných partnerstiev a vzdelávacej platformy Digitálna akadémia. • Zdieľanie skúseností počas implementácie schémy a politík pracovnej mobility zameraných na prilákanie talentov.
Portál Spolupracuj.me ITAS spolu so Združením elektrotechnického priemyslu spustil v r. 2018. Portál výrobnej kooperácie je vytvorený tak, aby ste rýchlo a efektívne našli partnera, ktorý bude prínosom pre ďalší rast vašej firmy. Jeho hlavnou myšlienkou je zjednodušiť firmám hľadanie nových príležitostí a riešenie každodenných problémov a výziev. Umožňuje tiež nadviazať spoluprácu s katedrami technických univerzít. Ide o komplexný, ale jednoducho použiteľný nástroj na výrobnú, vývojovú a obchodnú spoluprácu. Webový portál bude fungovať ako virtuálna zasadačka, do ktorej môže vstúpiť ktorýkoľvek podnikateľ a rokovať s partnerom, ktorý ho zaujme svojou ponukou a naopak. Vyhľadávanie na webe sa neriadi len kľúčovými slovami, na spojenie ponuky a dopytu podľa kontextu sa bude využívať aj neurónovú sieť a umelá inteligencia. Firmám umožňuje riešiť praktické problémy, napríklad s dodávkami materiálu, služieb, aplikovaným výskumom, problémami vo výrobe a mnohé iné. Technickým univerzitám umožňuje ponúkať svoje kapacity a reagovať na konkrétne dopyty firiem. Vývoj a realizáciu portálu Spolupracuj.me s využitím AI zabezpečila spoločnosť sféra, a.s., člen ITAS.
Vyskúšajte si portál Spolupracuj.me.Najčastejšie odchádzajú do zahraničia pracovať mladí ľudia do 30 rokov a viacero Slovákov v UK kvôli neistotám ohľadom brexitu uvažuje, že by sa vrátili naspäť na Slovensko. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Zastupiteľským úradom SR v Londýne, IT Asociáciou Slovenska, Business Services Centres Forum Americkej obchodnej komory na Slovensku a ďalšími partnermi z Digitálnej koalície preto pripravil stretnutie Slovákov pracujúcich vo Veľkej Británii so zástupcami spoločností zo sektoru zdieľaných služieb a IT zo Slovenska pod názvom Work in Slovakia – Good Idea! Cieľom je motivovať mladých pracujúcich Slovákov k návratu z Veľkej Británie späť na Slovensko. V súvislosti s hrozbou brexitu a zmenou pracovných podmienok podujatie výrazne zavážilo v ich rozhodnutí vrátiť sa domov. Prvé stretnutie sa uskutočnilo 24. januára 2019 v Londýne, na slovenskej ambasáde prebehli pohovory s vyše 60 záujemcami o prácu na Slovensku. Partneri z firemnej oblasti aktuálne ponúkajú desiatky pracovných pozícií, po zaškolení vo firmách z odvetvia IT či v centrách zdieľaných služieb bude možné záujemcom ponúknuť zaujímavé pracovné miesta v Bratislave, Košiciach a v Banskej Bystrici.
Viac o Work in Slovakia - Good Idea!IT Asociácia Slovenska je zmluvným partnerom Slovenského centra digitálnych inovácií. Projekt Slovenské centrum digitálnych inovácií je financovaný Európskou úniou NextGenerationEU a z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti na základe Výzvy č. 17I03-04-V01-00004. Informácie o Pláne obnovy a odolnosti SR nájdete na www.planobnovy.sk.
Viac o SCDISpoločne s partnermi a členskými firmami sme pripravili sériu odborných workshopov na tému Priemysel 4.0 pod záštitou kooperačného portálu Spolupracuj.me. Vytvárame tak nové príležitosti pre slovenský priemysel a výrobu. Na workshopoch identifikujeme problémy, s ktorými sa vo vašom podniku stretávate, predstavíme vám riešenia a praktické ukážky realizovaných projektov.
Viac info