Bratislava 14. novembra (TASR, ITAS) – Najlepším projektom digitalizácie spoločnosti na Slovensku sa stal portál OverSi, ktorý získal prvé miesto v súťaži Cena Itapa 2018.
V rámci V4 bol ako najlepší ocenený projekt Brno iD, ktorý umožňuje obyvateľom i návštevníkom Brna vybaviť akékoľvek služby z domu za pomoci platobnej karty.
OverSi je projekt, ktorý pripravila pre Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) spoločnosť DXC Technology Slovakia. Ušetrenie peňazí a času je podľa podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho (Smer-SD) hlavnou úlohou eGovernmentu. „Za jediný mesiac od spustenia projekt zabezpečil viac ako 10.000 výpisov a odpisov, ktoré by bez tohto projektu museli ľudia dokladovať. To zodpovedá asi 12 % celkového byrokratického zaťaženia občanov,“ priblížil generálny riaditeľ DXC Technology Slovakia Zdenko Böhmer.
Od septembra už Slováci nemusia na úrady nosiť výpisy z obchodného a živnostenského registra či listy vlastníctva, od januára 2019 pribudnú aj výpisy z registra trestov. Rašiho úrad tiež plánuje v druhom kole odbúrať administratívnu záťaž občanov aj pri potvrdení o návšteve školy, potvrdení o nedoplatkoch na sociálnom i zdravotnom poistení či daniach.
Druhé miesto získal projekt eČasenka. „Náš systém umožňuje aj pomerne málo IT zručným pacientom prihlásiť sa, vyžiadať si časenku a následne čakať doma. Alebo len zaslať dopyt na recept. Systém sám automaticky organizuje a notifikuje ľudí tak, aby museli v čakárni stráviť len minimum času,“ skonštatoval Patrik Stieranka, zadávateľ aj realizátor tohto projektu. Služby tohto projektu využilo za posledné tri roky viac ako 1,8 milióna pacientov.
Cenu za tretie miesto si odniesol projekt UVOstat.sk, ktorý na jednom mieste zhromažďuje a dáva do súvisu informácie o verejných obstarávaniach. „Projekt spája niekoľko verejných zdrojov (vestník, EKS, centrálny register zmlúv, výberové konania, register partnerov verejného sektora, register hospodárskych subjektov, register právnických osôb), čím poskytuje nástroj, bez ktorého by sa inak museli používatelia hodiny prehrabávať rôznymi zdrojmi a skladať čriepky dohromady,“ ozrejmil zhotoviteľ projektu Miroslav Babič.
Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti v rámci V4 majú podľa výsledkov súťaže v Brne. „Po zriadení elektronického mestského účtu môžu obyvatelia aj návštevníci Brna nielen nakupovať cestovné lístky, ale už sa cez platobnú kartu môžu preukazovať revízorom, vypožičiavať si knihy v mestskej knižnici či si zakúpiť zážitkové programy v ZOO,“ dodala ekonomická riaditeľka Dopravného podniku mesta Brno Zuzana Ondroušková.
Špeciálnu cenu organizátora si odniesol projekt Cviker – Digitálne platforma pre urbanistické plánovanie, ktorý umožňuje obyvateľom Popradu v reálnom pohľade vidieť plánovanú výstavbu či zmeny a môžu ich pripomienkovať. Porota zasa špeciálne ocenila národný projekt IT akadémia Slovenska.