Novinky Odborné články 1.3.2022

AKTUÁLNE INFORMÁCIE: Pomoc Ukrajine

Zapojte sa do pomoci Ukrajine aj vy.

Vo štvrtok 24. 2. sme ako jedna z prvých mimovládnych organizácií ostro odsúdili útok Ruska na nezávislú Ukrajinu. Tento čin vojenskej agresie nás nahneval o to viac, že k Ukrajine máme špeciálne vrúcny vzťah.

Rozbehli sme niekoľko streamov pomoci – či už materiálnej, technickej, IT, alebo pomoc s príchodom ukrajinských IT firiem a študentov na Slovensko.

Ak sa chcete zapojiť, ozvite sa nám na pomocukrajine@itas.sk


Aktuálny vývoj situácie

Mission „Punisher“: 10 drones for UAH 20 000 000
 
Ukrainian singer Andrii Khlyvniuk together with IТ Ukraine Association launch fundraising for the Ukrainian airstrike drones.
 
Andriy Khlyvniuk, Ukrainian singer and producer, joins his efforts with IT Ukraine Association to fundraise for 10 Ukrainian reusable airstrike drones Punisher. Our financial goal is UAH 20 000 000.
To donate to the Punisher and learn more about fundraising and drones visit https://donate.itukraine.org.ua/en/
 
 • Update 12. 4.: Thanks to the contribution of various ICT companies we have gathered a number of IT jobs suitable for Ukrainian IT professionals. See the job listings HERE https://itas.sk/jobs-ukraine/


 • Update 15. 3.: Na Vysokej škole ekonómie a manažmentu v Bratislave sa začali prvé matchmakingové stretnutia medzi našimi ukrajinskými študentkami a firmami. Ak všetko pôjde podľa plánu, baby začnú popri štúdiu pracovať už v najbližších týždňoch. Držíme palce!

 


 

 • Update 14. 3.: IT firmy začali so zbierkou potrebného HW a SW, ktorý by sa mohol poskytnúť Ukrajine. Ak máte prebytočnú techniku, ktorú môžete darovať, ozvite sa nám na pomocukrajine@itas.sk. Zoznam potrebnej techniky nájdete TU.

 • Update 10.3.: Spolu s IТ Ukraine Association sme pre médiá zorganizovali online okrúhly stôl, pri ktorom sa riešili najdôležitejšie otázky súvisiace s vojnou na Ukrajine. Vojna totiž prebieha nielen v skutočnom svete pri bojoch na súši či vo vzduchu, ale aj v kyber priestore a ukrajinskí ítečkári sa do bojov v kybernetickom priestore priamo zapájajú. 


 • Update 9. 3.: Našim členským firmám sme na spoločnom online mítingu predstavili všetky oblasti pomoci Ukrajine. Komunikujeme s predstaviteľmi štátu o konkrétnych formách materiálnej a IT podpory, ktorú naši členovia môžu poskytnúť, ako aj o spôsobe ich distrubúcie na Ukrajinu, alebo pre ukrajinský IT sektor.

 • Update 7.3.: Existuje niekoľko oblastí praktickej pomoci pre Ukrajinu, v ktorých môžu IT spoločnosti zohrávať špeciálnu rolu:
1. IT podpora Ukrajiny

Ukrajina vyslovila zatiaľ jednu požiadavku na dodávku IT zariadení pre svoju kritickú infraštruktúru. V spolupráci s predstaviteľmi MIRRI SR, ITAS a jednej členskej firmy sme takúto voľnú infraštruktúru identifikovali a Ukrajine ju poskytneme. Dá sa očakávať, že požiadavky na techniku, ktorá by sa mala vyviezť na Ukrajinu, alebo naopak požiadavky na migráciu kritických aplikácií do cloudu mimo Ukrajinu, budú pribúdať . 

2. Prijímanie utečencov

Minimálne časť utečencov sú študenti alebo zatiaľ skôr študentky IKT a príbuzných odborov. Štyri dievčatá sa nám podarilo dostať z južnej Ukrajiny cez Moldavsko, Rumunsko a Rakúsko až do Bratislavy. Prežili ťažké chvíle a momentálne pre nich pripravujeme na Slovensku pôdu na to, aby mohli ďalej študovať a pritom praxovať vo firmách. Využívame na to schému a hlavne know-how, ktoré sme získali počas 5 rokov zmiešaného ukrajinsko-slovenského štúdia (spoločných študijných programov). Takéto prípady budú pribúdať.

S našou partnerskou vysokou školou tu na Slovensku pracujeme na tom, aby sme čím skôr dostali na Slovensko viac študentiek (študentov). Samozrejme, v tejto nebezpečnej situácii a vojenským útokom sa tento proces môže natiahnuť a ich cesta na Slovensko sa môže predlžovať. Buďte preto trpezliví, o vývoji situácie Vás budeme pravidelne informovať.

3. Podpora slovenských IT systémov v súvislosti s utečeneckou krízou

Dnes už registrujeme viacero menších projektov a zmenových konaní, ktoré vedú k tomu, aby štát dokázal efektívne evidovať prichádzajúcich cudzincov, vyplácať im dávky, vyhľadávať ich a komunikovať s nimi, poskytovať im zdravotnú starostlivosť atď. Vieme aj to, že firmy sa nepýtajú, čo za to, ale pracujú a diskusiu o peniazoch odkladajú na neskôr. 

4. Sankcie voči Rusku

Dávame do pozornosti sankčné zoznamy v súvislosti s vojnou na Ukrajine. 

Zoznam stránok, kde nájdete prehľad sankcií:

OFAC Search (US) https://sanctionssearch.ofac.treas.gov/ 

Konsolidierte Listen (OFAC & BIS) (US) https://www.trade.gov/data-visualization/csl-search 

EAR (Export Administration Regulation) https://www.bis.doc.gov/index.php/regulations/export-administration-regulations-ear 

OFAC https://home.treasury.gov/policy-issues/office-of-foreign-assets-control-sanctions-programs-and-information 

BIS https://www.bis.doc.gov/ 

Program Tag Definitions for OFAC Sanctions Lists https://home.treasury.gov/policy-issues/financial-sanctions/specially-designated-nationals-list-sdn-list/program-tag-definitions-for-ofac-sanctions-lists

EU Regularien (neu) https://eur-lex.europa.eu/eli/dec/2014/145(1)/ 

EU Regularien (seit 2014) https://eur-lex.europa.eu/legal-content/DE/TXT/HTML/?uri=CELEX:02014D0145-20211213&qid=1646128614506&from=EN

5. Finančná podpora priamo pre aktivity Ukraine Slovak Centra

Ide o našu neziskovku na Ukrajine. Riadi ju projektová manažérka Galina Lakusta, ktorá nám pomáha s komunikáciou a pomocou pre študentov na úteku. Sama je na úteku z Kyjeva a pracuje z mesta Černivci. Podpora by bola smerovaná na pokrytie dopravných nákladov pre študentov a ich incoming  a adaptáciu na Slovensku, kým budú zaradení do firiem na prax a štúdium v rámci projektu spoločných študijných programov. Formu a fakturáciu príspevku prispôsobíme potrebám firiem.

6. Logistická a finančná podpora príchodu študentov na Slovensko

Študentky/študenti, ktorým sa podarí vydať sa na cestu a nakoniec dorazia na Slovensko, majú častokrát obrovský problém s nákladmi na živobytie/adaptáciu (zabezpečenie prechodného ubytovania, životné náklady, strava atď.). Veľkou pomocou pre nich by bola podpora (financie, pomoc s ubytovaním atď.) počas ich prvých týždňov na Slovensku, až do chvíle, kým nezačnú študovať a zároveň praxovať vo firmách.

Ostávame v intenzívnom kontakte s našimi kolegami na Ukrajine, ktorí nás pravidelne informujú o konkrétnych formách pomoci, ktoré by sa im najviac zišli.


 • Update 4.3.: Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny pripravilo postup prípadného zamestnávania občanov Ukrajiny, informuje Republiková únia zamestnávateľov. Stiahnuť si ho môžete TU. Informačný materiál je dostupný aj v ukrajinskom jazyku TU.
 • Update 2. 3.: Skvelé správy od partnerskej organizácie EMA – Development and Mobility Agency. Včera v noci sa prvým štyrom študentkám z Odesy podarilo doraziť do moldavského Kišiňova. Dnes ráno sú už na ceste do rumunského mesta Jasy a popoludní priletia do Viedne.
 • Update 1. 3: Kolegovia z moldavskej IT asociácie ATIC nám pomáhajú s presunom ukrajinských študentiek cez Moldavsko do Iasi v Rumunsku, odkiaľ plánujeme ich prelet do Viedne. 
 • Snažíme sa byť v pravidelnom kontakte so zástupcami ukrajinských univerzít zapojených do projektu.
 • Partnerských univerzít na Ukrajine máme celkovo 8, v nedeľu 27. 2. sa na online míting pripojilo len 5 z nich, keďže pedagógovia z 3 univerzít v Charkove a Mikolaeve sa museli ukrývať pred bombardovaním.
 • Deklarovali sme ukrajinským univerzitám, že členovia ITAS, ale aj ďalšie slovenské firmy, sú pripravení prijať viac študentov. Týka sa to aj absolventov bakalárskeho štúdia aj z iných odborov, nielen IT.

 • V spolupráci s našou partnerskou Vysokou školou ekonómie a manažmentu (VŠEM) v Bratislave sme schopní pomôcť aj s presunom pedagógov.

 • Kontaktovali sme univerzity v Odese a Mikolaeve ohľadom špecifikácie počtu študentiek/študentov a ich blízkych, ktorí by mohli prísť na Slovensko. Počty budeme pravidelne aktualizovať na tejto stránke (vid nižšie).

 • Viacerí IT študenti (z toho 2 aj z nášho študijného programu) sa zapojili do aktivít a priprav na kybernetickej útoky voči agresorovi.
 • Zatiaľ sa podarilo dvom študentom a absolventom programu dostať svojich rodičov na Slovensko.

Koho chceme dostať na Slovensko

 1. Študentky/študenti, ktorí už sú/môžu byť zapojení do spoločných študijných programov UKR – SVK.
 2. Študentky/študenti, ktorí študujú, alebo sú absolventmi príbuzného alebo použiteľného odboru, pre ktorých by firmy mohli vytvoriť pracovné miesto.
 3. Rodičia, príbuzní, súrodenci študentov: ako pozitívny príklad uvádzame pomoc spoločnosti PriceWise, ktorá dokázala nájsť pracovné miesto pre matku jednej študentky (farmaceutku)

Zároveň oslovíme Ministerstvo školstva SR, aby urýchlene začalo s udeľovaním tzv. vládnych štipendií a rovnako začalo riešiť spôsob, ako urýchlene priznať ukrajinským študentom štatút študenta bez zbytočných prieťahov ihneď potom, ako budú prijatí na štúdium na slovenskej VŠ.


Zoznam študentiek/študentov, ktorí by mali prísť na Slovensko (priebežne aktualizujeme)

Meno Univerzita
N. ANASTASIIA  Odessa Polytechnic University
S. Valentyna  Odessa national polytechnic university 
Z.Yelyzaveta Odesа Polytechnic National University
Denys N. Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University
S. Kateryna Odessа Polytechnic National University
S.Mykhailo Odessа Polytechnic National University
I. Nadiia  
C.Maria Odessa National Polytechnic University
   

 


Firmy, ktoré sa do programu zapojili (alebo sa plánujú zapojiť)

Veľmi pekne ďakujeme všetkým firmám, ktoré reagovali na našu výzvu a rozhodli sa zapojiť do programu pomoci.

Vďaka tomu sa kapacita študentov, ktorých by sme mohli dostať na Slovensko, aby začali študovať na VŠEMvs a praxovať vo firmách, zvýšila na cca 30.

Asseco CE
Atos
BigRing
Deutsche Telekom IT Solutions
Gratex
IBM
O2
Oriwin
Pricewise
Prvá stavebná sporiteľňa
PwC
Resonate
SCR
Siebert & Talaš
Slovenská sporiteľna
Softec
Synpulse
Tatra banka
Tempest
Vnet
Techniserv

 


Ako sa môžem zapojiť?

 • Zvážte, či máte vo svojej firme kapacitu a miesto na prijatie študentov do praxe. Dôležité je, aby sa im po nástupe venoval dedikovaný mentor.
 • Všetky dôležité informácie o projekte nájdete TU. Pozrite si priloženú prezentáciu, pomôže vám lepšie pochopiť, ako program funguje a čo sa od vás ako firmy očakáva. 
 • Ak máte kapacitu prijať študentky/študentov, napíšte nám, spojíme sa s našou partnerskou školou na Slovensku a budeme vás informovať o ďalšom postupe.
 • My pre študentky/študentov zabezpečíme všetko potrebné (vr. všetkej administratívy, ubytovania, IT kurzov, výučby slovenčiny atď.).
 • Pošlite Ukrajine HW alebo SW technológie, ktoré potrebuje. Zoznam nájdete TU.

 


Užitočné kontakty, kde vám poskytneme všetky informácie

Napíšte nám správu na Facebooku.

Komentovať

Ďalšie Aktuality

Interview :24: Rozhovor s Pavlom Fričom o konci Slovensko IT

Čítaj viac

Stanovisko prezidenta IT Asociácie Slovenska: Projekt štátnej IT akciovky sme od počiatku považovali za nevhodné riešenie

Čítaj viac

Projekt budovania prioritných životných situácií ožíva: Odborníci na workshope riešili jeho efektívny reštart

Čítaj viac

Táto stránka používa cookies

Súbory cookie používame na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránok, na poskytovanie funkcií sociálnych médií a na vylepšenie a prispôsobenie obsahu a reklám. Viac o cookies

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.