Medzinárodná konferencia Energy Manifest (5. 11. Stará tržnica Bratislava) Registrácia & lístky
Nezaradené Novinky 14.8.2019

NBS: Zamestnanosť najvýraznejšie rastie v službách, týka sa to aj IT sektora

Podľa analytikov NBS sa najlepšie  darí zamestnanosti v službách, ktoré sú podporovaní rozletom cestovného ruchu, IT sektora aj ďalších trhových služieb.

Bratislava 14. augusta (TASR) – Oproti začiatku tohto roka sa v druhom kvartáli mierne spomalil aj rast zamestnanosti. Podľa analytikov Národnej banky Slovenska (NBS) začínajú byť zamestnávatelia viac pesimistickí, pokiaľ ide o vytváranie nových pracovných miest.

V medziročnom porovnaní vzrástla zamestnanosť v druhom kvartáli o 1,4 %. Po očistení o sezónne vplyvy sa celková zamestnanosť zvýšila oproti 2. štvrťroku minulého roka o 1,5 % a oproti 1. štvrťroku tohto roka o 0,3 %. Celkovo bolo zamestnaných vyše 2,4 milióna osôb. „Spomalenie sa prejavilo aj vo vývoji zamestnanosti, ktorá po štyroch rokoch v pásme rastu okolo dvoch percent mieri k slabšej dynamike. U zamestnávateľov sa aj v treťom štvrťroku postupne zvyšuje pesimizmus ohľadne vytvárania nových pracovných miest, preto možno predpokladať, že spomaľovanie rastu zamestnanosti bude pokračovať,“ očakávajú analytici Národnej banky Slovenska (NBS).
 
V druhom štvrťroku, na základe predbežnej mesačnej štatistiky, zaznamenali najväčší útlm odvetvia priemyslu a obchodu. „Naopak, zatiaľ pomerne solídne výsledky dosahovali stavebníctvo a služby,“ priblížili analytici NBS. Zhoršenie situácie v priemysle sa však podľa nich môže postupne preliať aj do spomalenia zamestnanosti v týchto odvetviach.

Komentovať

Ďalšie Aktuality

3 zmeny, ktoré ovplyvnia IT priemysel na Slovensku (komentár Emila Fitoša)

Čítaj viac

Tech konferencia Call to Action nebude žiadna nuda plná omáčok

Čítaj viac

Budúcnosť sektorových identifikátorov je dnes nejasná

Čítaj viac

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.