Novinky 8.12.2017

ITAS dostala pozvanie podieľať sa na výskumnom projekte o rozvoji podnikateľskej etiky

Na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave sa od júla 2017 realizuje výskumný projekt Rozvoj podnikateľskej etiky v slovenskom podnikateľskom prostredí.

Jeho hlavným cieľom je vytvorenie komplexného Integrovaného modelu dlhodobého rozvoja podnikateľskej etiky pre podnikateľské subjekty pôsobiace v slovenskom podnikateľskom prostredí, ktorý bude prispôsobený špecifikám podnikov podľa ich veľkosti. Projekt podporuje Agentúra na podporu výskumu a vývoja, výskumný tím vedie odborníčka na podnikateľskú etiku profesorka  Anna Remišová.

28. novembra 2017 sa na pôde Fakulty managementu UK v Bratislave zrealizoval prvý z radu naplánovaných workshopov, ktorého sa zúčastnili predstavitelia profesijných organizácií, zväzov a obchodných komôr zastupujúcich zamestnancov a zamestnávateľov na Slovensku. Tohto workshopu sa zúčastnila aj IT Asociácia Slovenska, ktorá dostala pozvanie na participáciu na tomto projekte. Cieľom stretnutia bola diskusia o príčinách neetického konania v slovenskom podnikateľskom prostredí a hľadanie riešení pre dlhodobý rozvoj etiky v podnikaní.

Počas trvania projektu budú identifikované najčastejšie neetické praktiky podnikateľských subjektov v našom prostredí a ich príčiny. Výskumný tím sa zameria aj na analýzu najlepších skúsenosti z aplikovania podnikateľskej etiky zo strany domácich i zahraničných podnikateľských subjektov, ako aj zo strany profesijných organizácií, zamestnávateľských zväzov, obchodných komôr či a mimovládnych organizácií, ktoré sa venujú problematike korupcie, transparentnosti a whistle-blowingu. Súčasťou projektu je aj komparácia slovenských a rakúskych skúseností z aplikovania podnikateľskej etiky. Nevyhnutnou súčasťou projektu je rozsiahly reprezentatívny empirický výskum o stave podnikateľskej etiky na Slovensku, ktorý sa bude realizovať v roku 2019.

Dlhodobý rozvoj podnikateľskej etiky predpokladá vytvorenie inštitúcie, ktorá by vniesla do rozvoja podnikateľskej etiky systematickosť a komplexnosť. Z tohto dôvodu je súčasťou projektu vytvorenie prvého slovenského Centra pre podnikateľskú etiku.

 

Komentovať

Ďalšie Aktuality

Mário Lelovský pre Trend: Keby sa vrátila polovica emigrantov, Slovensko by bolo tigrom strednej Európy

Čítaj viac

IT Fitness Test 2021 prekonal hranicu 20 000 respondentov rekordne rýchlo

Čítaj viac

VIDEO: Digitalizácia štátu stagnuje, Slovensko môže kvôli tomu prísť o stovky miliónov eur

Čítaj viac

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.