Viac ako 70 zástupcov podnikov, verejných inštitúcií, akademickej obce, IKT združení a mimovládnych organizácií sa v júni zišlo na digitálnom zhromaždení v Toulouse, aby hľadali riešenia na zlepšenie digitálnych zručností.
Zhodli sa na tom, že len cezhraničná spolupráca priblíži EÚ k cieľom digitálneho desaťročia – mať do roku 2030 20 miliónov špecialistov na IKT s rodovou konvergenciou a 80 % obyvateľstva EÚ s aspoň základnými digitálnymi zručnosťami.
Prvý panel zdôraznil dôležitosť odbornej prípravy a udržania kvalifikovaných pracovníkov. Aniss Gaaya z Airbusu sa podelil o príklad príležitostí svojej spoločnosti na rekvalifikáciu pre zamestnancov. Opísal, ako za posledné 3 roky Airbus vyškolil viac ako 1000 zamestnancov v oblasti dátovej vedy. Aby boli podobné iniciatívy úspešné, spoločnosť musela najprv pochopiť potreby zručností a budúce pracovné profily.
Josef Lannemyr zo Švédskej agentúry pre hospodársky a regionálny rast volal po dostatku odborníkov s kombinovanými zručnosťami z tradičných odborov a digitálnych technológií. Tento nový dopyt po kombinovaných profiloch si vyžaduje prechod na multidisciplinárnejšie akademické programy.
Podľa Roberta Giovannoniho z univerzity v Pise však vzdelávací systém v súčasnosti nie je schopný poskytnúť viac absolventov, aby uspokojil dopyt pracovného trhu. Flexibilnejšie modulárne programy, ktoré kombinujú akademickú prípravu a pracovné skúsenosti (kratšie kurzy odbornej prípravy), by mohli pomôcť zvýšiť počet digitálnych odborníkov.
V druhom paneli sa hovorilo o strategickej autonómii EÚ v oblasti technológií a o potrebe prilákať a udržať talentovaných ľudí. Poslankyňa Európskeho parlamentu Lina Gálvez Muñozová pripomenula rodové rozdiely v technológiách a vyzvala na vytvorenie vzorových opatrení s cieľom povzbudiť dievčatá, aby zvážili štúdie IKT a prácu.
Samia Ghozlane z Grande Ecole de Numerique dodala, že je potrebné vysvetliť ženám a dievčatám, že digitálne pracovné miesta sú o vytváraní niečoho zmysluplného so sociálnym vplyvom.
Mário Lelovský z Národnej koalície pre digitálne zručnosti a povolania Slovenskej republiky hovoril o dôležitosti politického vedenia a ochoty spolupracovať na národnej úrovni (akademická obec, podnikateľský sektor a vláda). Spomenul tiež význam digitálnych expertov pri budúcej rekonštrukcii Ukrajiny.
(Text + foto: Digital Assembly)