Až tretina oslovených digitálnych firiem očakáva, že bude musieť prepúšťať. Ukázal to aktuálny prieskum o dopadoch pandémie Covid-19 na európsky digitálny sektor, ktorý uskutočnila organizácia DIGITALEUROPE v spolupráci so 14 národnými obchodnými a IKT asociáciami. Do prieskumu, ktorý sa uskutočnil medzi 17. marcom a 16. aprílom, sa zapojilo 634 európskych subjektov pôsobiacich v sektore digitálnych technológií.
(Zdroj: DIGITALEUROPE) – Ako odvetvie je digitálny priemysel odolný. Veľká väčšina zamestnancov (82%) sa podľa respondentov pomerne ľahko priklonila k práci z domu.
77% opýtaných kvôli koronakríze očakáva negatívny finančný dopad a až 36% respondentov očakáva, že bude musieť prepúšťať zamestnancov.
Na druhej strane, až tri štvrtiny digitálnych spoločností predpovedajú negatívny finančný dopad pandémie a očakávajú prepúšťanie. 77% opýtaných kvôli koronakríze očakáva negatívny finančný dopad a až 36% respondentov očakáva, že bude musieť prepúšťať zamestnancov. Hrozí tak, že tisíce Európanov stratia kvalitné a dobre platené pracovné miesta v digitálnom priemysle.
74% firiem, ktoré dodávajú služby mimo Európy, sa v nejakej forme stretlo s prerušením dodávok.
Výsledky prieskumu tiež ukazujú, do akej miery pandémia koronavírusu narušila globálne dodávateľské reťazce. Hoci najviac narušené boli dodávky z Číny, je prekvapujúce, že takmer rovnako ako v prípade externých obchodných partnerov sú prerušené aj dodávky z Európy. 74% firiem, ktoré dodávajú služby mimo Európy, sa v nejakej forme stretlo s prerušením dodávok.
50% respondentov si myslí, že vlády robia málo pre podporu firiem.
50% respondentov si myslí, že vlády robia málo pre podporu firiem, ktoré to potrebujú a až 93% je presvedčených, že pandémia povedie ku globálnej recesii. Až 67% respondentov uviedlo, že pandémia spôsobila medzi ich zákazníkmi veľkú neistotu a 65% odpovedalo, že ich zákazníci odkladajú objednávky.
Stimulačný balík určený na digitálnu transformáciu ako východisko z krízy za užitočný/veľmi užitočný považuje až 90% respondentov.
Najčastejšie požadovanými opatreniami na národnej úrovni sú vládna pomoc s čiastočným znášaním nákladov na mzdy či daňové úľavy. Čo sa týka opatrení zo strany EÚ, stimulačný balík určený na digitálnu transformáciu ako východisko z krízy za užitočný/veľmi užitočný považuje až 90% respondentov.
Metodológia:
Prieskum sa uskutočnil v období od 17. marca do 16. apríla 2020. Otázky boli navrhnuté v spolupráci so spoločnosťou Bitkom Research, ktorá prieskum riadila, zbierala odpovede a agregovala výsledky. Respondentmi prieskumu sú členské spoločnosti DIGITALEUROPE alebo členovia zúčastnených obchodných združení: Bitkom (Nemecko), IVSZ (Maďarsko), Ametic (Španielsko), Chorvátska hospodárska komora, Asociácia informatiky a telekomunikácií GZS (Slovinsko), IT Asociácia Slovenska (Slovensko), Technology Ireland, Syntec Numérique (Francúzsko), CITEA ( Cyprus), Digitálne Turecko, IOÖ (Rakúsko), KIGEIT (Poľsko), Infobalt (Litva), SEPE (Grécko). Viac informácií nájdete na stránke DIGITALEUROPE.