Vysokú predstaviteľku slovenskej diplomacie čaká počas pracovnej návštevy v moldavskom Kišiňove nabitý program. Jednou z tém bude podpora programu pracovnej mobility medzi Moldavskom a Slovenskom.
Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková svoju návštevu Moldavska začne v utorok 23. novembra. Počas svojej pracovnej cesty podporí aj projekt Digitálne talenty pre Moldavsko – Slovensko pre talenty: Program pracovnej mobility absolventov IKT odborov medzi Slovenskom a Moldavskom.
Spoločne s partnermi z moldavskej IT asociácie, Moldavskej technickej univerzity, zástupcami moldavských ministerstiev a slovenských partnerov zo spoločnosti ESET, EMA – Development and Mobility Agency (agentúra EMA) a Digitálnej koalície vystúpi 23. novembra o 17:00 na online tlačovej konferencii venovanej príchodu moldavských IT talentov na Slovensko. Podujatie sa bude konať v technologickom centre Tekwill na pôde Technickej univerzity v Kišiňove.
„Chceme motivovať mladé moldavské IT talenty, aby využili unikátnu šancu prísť na Slovensko a profesionálne pôsobiť v členskej krajine EÚ počas jedného roka. Som presvedčená, že pre moldavské itečkárky a itečkárov je to skvelá príležitosť čerpať nové pracovné skúsenosti v našich renomovaných IT firmách, ktoré budú môcť zúročiť v prospech Moldavska po ich návrate späť do vlasti,“ uviedla Ingrid Brocková.
Ingrid Brocková v Moldavsku zavíta aj do laboratória kybernetickej bezpečnosti na Technickej univerzite v Kišiňove. Ide o spoločný projekt agentúry EMA, moldavskej Technickej univerzity a spoločnosti ESET financovaný vďaka podpore z programu SlovakAid.
Spolu s Ingrid Brockovou do Moldavska vycestujú zástupcovia agentúry EMA, ktorá program mobility koordinuje. Sprevádzať ju budú aj predstavitelia partnerských subjektov, ktorí projekt podporujú – Mário Lelovský z Digitálnej koalície a zástupca IT spoločnosti ESET.
„V novembri sme spustili informačnú kampaň na prilákanie moldavských IT talentov na Slovensko. Podpora programu zo strany ministerstva zahraničných vecí priamo v Moldavsku, ako aj finančná podpora Európskej únie v rámci iniciatívy Migration Partnership Facility (MPF), administrovanej Medzinárodným centrom pre rozvoj migračnej politiky (ICMPD), je pre nás mimoriadne dôležitá. Veľmi si ceníme aj zapojenie spoločností ESET a Orange Slovensko a v súčasnosti oslovujeme ďalšie renomované IT firmy na Slovensku s ponukou zapojiť sa do programu mobility Digitálne Talenty,“ upozornil Marián Vlasatý, riaditeľ agentúry EMA.
COO spoločnosti ESET Palo Luka zdôrazňuje: „Sme globálnou spoločnosťou s tisíckami zamestnancov, ktorí majú rôzne kultúrne, sociálne či národnostné pozadie. Aj prostredníctvom zapojenia sa do tohto projektu chceme ukázať, že Slovensko môže byť pre cudzincov prívetivou krajinou. Verím, že v Moldavsku sa nám podarí nájsť šikovné itečkárky a itečkárov a ich ročná pracovná stáž v ESETe pre nich bude skvelou životnou skúsenosťou. “
V stredu 24. novembra sa uskutoční online informačný seminár, na ktorom mladí itečkári z Moldavska získajú dôležité informácie o projekte. Zároveň sa zoznámia s podmienkami, ktoré musia splniť ešte pred príchodom na Slovensko. Informačný seminár sa bude streamovať naživo z centra Tekwill.
„Tento projekt dokazuje, že slovenský IT sektor má záujem spolupracovať a pomôcť tak moldavskému IT sektoru prostredníctvom poskytnutia zaujímavých pracovných skúseností, ktoré môžu talentovaní moldavskí itečkári nadobudnúť v slovenských IT firmách. Zároveň som rád, že program mobility podporujú aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR,“ doplnil predseda predsedníctva Digitálnej koalície Mário Lelovský.
Doplňujúce informácie
Projekt Digitálne talenty pre Moldavsko – Slovensko pre talenty: Program pracovnej mobility absolventov IKT odborov medzi Slovenskom a Moldavskom je financovaný Európskou úniou v rámci iniciatívy Migration Partnership Facility (MPF) EÚ, administrovanej Medzinárodným centrom pre rozvoj migračnej politiky (ICMPD). Projekt realizuje slovenská mimovládna organizácia EMA – Development and Mobility Agency v spolupráci s Národnou koalíciou pre digitálne zručnosti a povolania Slovenskej republiky (Digitálna koalícia), IT Asociáciou v Moldavsku (ATIC) a partnermi zo súkromného sektora – spoločnosťami ESET, Orange Slovensko a Orange Moldova.
Partnermi zo štátneho a akademického sektora sú Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Moldavská technická univerzita, Ministerstvo hospodárstva a infraštruktúry Moldavskej republiky a Ministerstvo práce a sociálnej ochrany Moldavskej republiky. Projekt sa začal realizovať v júli 2021, mal by trvať až do februára 2024. Viac informácií nájdete na digitalents.md.
Online tlačovku štátnej tajomníčky I. Brockovej v Moldavsku môžete sledovať TU.
Partneri projektu
Titulné foto: TASR