Úvod ITAS -> Správy -> Zákon o elektronických komunikáciách schválený vo vláde
English (United Kingdom)Slovenčina (Slovenská republika)
IT Asociácia Slovenska

Cukrová 14
811 08 Bratislava

budinsky (at) itas.sk
+421 903 433 345

Pozor: Otvorí sa v novom okne. PDFTlačiťE-mail

Zákon o elektronických komunikáciách schválený vo vláde

Vláda SR schválila na rokovaní 10.9.2003 s pripomienkami návrh zákona o elektronických komunikáciách.

Od 1.1.2004 by mal nahradiť v súčasnosti platný telekomunikačný zákon. Hlavným cieľom návrhu zákona, ktorý v stredu schválila vláda, je implementácia nového regulačného rámca Európskej únie (EÚ) do slovenského práva a odstránenie nedostatkov v platnej telekomunikačnej legislatíve.

Podľa predkladateľa, ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií, nový zákon predovšetkým uľahčuje vstup podnikateľských subjektov na telekomunikačný trh. Na využívanie číselných množín, frekvencií a volacích znakov, doteraz označovaných ako obmedzené zdroje, už nebude potrebná licencia, ale iba individuálne povolenie, ktoré bude naďalej vydávať Telekomunikačný úrad (TÚ) SR.

Zákon o elektronických komunikáciách okrem toho vyrieši aj financovanie strát poskytovateľa univerzálnej služby. Pod týmto pojmom sa chápe najmä povinnosť dominantného operátora zaviesť zákazníkovi na požiadanie telefónnu linku aj v prípade, keď to preňho nebude výnosná investícia.
Podľa platnej legislatívy musia konkurenční operátori poskytovateľovi univerzálnej služby prispievať na jeho stratu len vtedy, ak jeho podiel na trhu verejnej telefónnej služby nepresahuje 80 percent. Nový zákon takéto obmedzenie obsahovať nebude.

V prípade diskriminačných podmienok bude môcť TÚ SR okamžite určiť ceny a technické špecifikácie a tým urýchliť uzavretie dohôd s ostatnými operátormi. Za nezverejnenie referenčnej ponuky či porušenie iných povinností môžu významní operátori dostať pokutu desať až dvadsať miliónov korún.

Materiál z rokovania vlády